Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan, terörle mücadelede ‘özelleştirme’ önerisini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan yetkililer, yabancı sözleşmeli askerlerin Afganistan Silahlı Kuvvetleri’ni eğiterek yönlendirebilecekleri yönündeki spekülasyonların asılsız olduğunu duyurdu.

Yetkililerin açıklaması, Blackwater adlı özel bir güvenlik şirketinin kurucusu tarafından bu yönde ortaya atılan iddiaların ardından geldi.

Adı Irak savaşı ile ön plana çıkan şirketin kurucusu Erik Prince, ABD askeri operasyonlarının bir bölümünün özelleştirilmesi için bir yıldan fazla bir süredir yetkilileri iknaya çalışıyor.

Prince, Afganistan’daki siyasi figrürleirn gönlünü kazanmak için Kabil’e yaptığı ziyaret sırasında aralarında ülkenin başlıca televizyon kanallarından TOLO News’in de bulunduğu bir dizi medya kuruluşu ile söz konusu plana dair röportajlar gerçekleştirdi.

Önümüzdeki nisan ayında yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerine odaklanan Eşref Gani öneriyi daha önce defalarca reddetti. Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı da yaptığı açıklamada öneriyi “yıkıcı ve bölücü” olarak niteleyerek kınadı. “Afganistan hükümeti ve halkı, hiçbir koşul altında terörle mücadelenin mali kazanç için özel bir işe dönüşmesine izin vermez” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis de geçen ağustos ayında yaptığı açıklamada “ABD’liler ülkelerinin güvenilirliğini tehlikeye atıyorsa özelleştirme muhtemelen iyi bir durum değil” diyerek söz konusu fikri reddetmişti.

Afgan yetkililer, ABD askeri danışmanlarını sözleşmelilerle değiştirecek herhangi bir hamlenin hükümetin meşruluğunu zayıflatacağı ve Taliban’ın savaşın yabancıların çıkarları için olduğu yönündeki suçlamalarını destekleyeceği görüşünde.

Söz konusu plan geçen yıl, ABD Başkanı Donald Trump’ınyeni Afganistan stratejisi için formül aradığı bir sırada ortaya atılmıştı.Ancak Trump bu öneriyi kabul etmedi. Hatta bölgede orada gösteren kuvvetleri güçlendirmek için daha fazla ABD askeri gönderilmesi emrini verdi.

Afganistan’da NATO’nun liderliğindeki eğitim ve rehberlik desteği misyonunda çalışan yaklaşık 14 bin ABD personeli bulunuyor. Söz konusu personel, DEAŞ ve benzeri aşırılık yanlısı terör gruplarına karşı operasyonlar yürütüyor.