Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’a giden ABD Başkan Yardımcısı Pence’den Pakistan’a eleştiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Afganistan’a dair yeni stratejisini açıklamasından 4 ay sonra, Trump’ın Yardımcısı Mike Pence, Afganistan’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Önceki gün askeri bir uçakla Bagram Üssü’ne ulaşan Pence, buradan da yine bir askeri helikopterle Başkent Kabil’e giderek Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Afganistan Başbakanı Abdullah Abdullah ile Başkanlık Sarayı’nda biraraya geldi.

Ziyaretinin ABD’nin görevini başarıyla tamamlamak üzere Afganistan’da bulunduğunu bir kez daha vurguladığına inandığını söyleyen Pence, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin, Afganistan’daki kuvvetlerini artırma stratejisinin sonuç vermeye başladığını ifade ederek, “Düşman en sonunda isteyerek barış masasına oturacak” dedi.

Pence, gazetecilerin sorduğu, ‘ABD, Afganistan’a daha fazla asker gönderecek mi?’ sorusunu, “Bu konuda kararı Başkan Trump verecek” şeklinde yanıtladı.

Afgan liderlerden, siyasi reformlar uygulamalarını istediğini dile getiren Pence, Eşref Gani’nin kendisine seçim komitesinin 2018 seçimlerine hazırlandığını bildirdiğini sözlerine ekledi.

Eşref Gani’nin, kendisine 2017 yılında çok sayıda Taliban liderinin öldürüldüğünü aktardığını söyleyen Pence, kendisinin ise, Gani’ye, Afganistan’daki Parlamento seçimlerinin çok geciktiğini ve ABD’nin bu konuda Afganistan’a gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Ayrıca Pence, ABD’nin Afgan yetkililerden, siyasi reformlar konusunda ilerleme kaydederek halkın güvenini kazanmayı beklediğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Ağustos ayında, Afganistan’a gerçekleştirdiği ziyarette, Afganistan’daki ABD askerlerinin sayısını artıracağını açıklamıştı.

Trump, Afganistan ziyaretinde yaptığı açıklamada, Pakistan’ı terörist unsurları korumakla suçlamıştı.

Bagram Askeri Üssü’nde bulunan ABD askerlerine yönelik bir konuşma gerçekleştiren Mike Pence de Trump’ın Pakistan’a yönelik eleştirilerini tekrarlayarak, Pakistan’ı teröristlere güvenli bir sığınak olmakla suçladı.

Pakistan’ın uzun zamandır Taliban ve diğer terör örgütleri için güvenli bir sığınak olduğunu ancak bu durumun kısa bir süre önce son bulduğunu belirten Pence, “”Pakistan, ABD ile işbirliği yapması halinde çok şey kazanır ancak teröristleri ve suçluları korumaya devam ederse çok şey kaybeder” dedi.

Öte yandan, Pakistan Dışişleri Bakanı Tahmina Janjou, Pakistan Temsilciler Meclisi Dışişleri Daimi Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Pence’nin Pakistan’ı hedef alan suçlamalarına tepki göstererek, Pence’nin Pakistan’a yönelik sözlerinden derin rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Janjou, Pence’nin açıklamalarına cevap verme hakkının saklı olduğuna değindiği açıklamasında, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in son Pakistan ziyaretinde, kendisiyle teröre karşı mücadele ve ikili ilişkiler hakkında gerekli istişarelerin yapıldığını dile getirdi.

Afganistan’da, Taliban ve diğer terör örgütlerine karşı savaşan 15 bin koalisyon askeri bulunuyor. Pence, Afganistan savaşının devam ettiği 16 yıllık zaman zarfında, 3 bin 500 ABD askerinin bu ülkedeki çatışma ve saldırılarda yaşamını yitirdiğini bildirmişti.