Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da 19 DEAŞ militanı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Afganistan’daki DAEŞ mevzilerine yönelik hava saldırılarında 19 DAEŞ militanının öldürüldüğü açıklandı.

Afganistan Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Ülkenin doğusundaki Nangarhar şehrinde DEAŞ kamplarına yapılan operasyonlar sonucu Kari Azrar ve Molla Haşgar isimli iki komutanının da aralarında bulunduğu en az 19 DEAŞ militanı öldürüldü” ifadelerine yer verildi.

ABD’nin Afganistan’ın güneydoğusunda bulunan Gazne şehrinde peş peşe gerçekleştirdiği hava saldırılarında çok sayıda Taliban mensubunun da öldürüldüğü açıklanmıştı.

Afganistan Ulusal Ordusu’na bağlı bir birim olan 203. Şimşek Takımı tarafından yapılan açıklamada, Andar ve Deh Yak bölgelerinde hava saldırıları düzenlendiği, saldırılarda en 16 silahlı milisin öldürüldüğü, 28’inin ise yaralandığı bildirildi.

İntihar saldırısı: 2 ölü

Öte yandan Afganistan’ın güneyinde bulunan Helmend bölgesindeki bir askeri birimin hedef alındığı intihar saldırısında ise 2 Afgan askeri öldürüldü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Hükümet Sözcüsü Ömer Zawak, intihar bombacısının bomba yüklü bir araçla Nad Ali bölgesindeki bir askeri birliği hedef aldığını belirtti. Taliban’ın üstlendiği saldırıda 2 asker hayatını kaybederken 4 asker de yaralandı. Taliban tarafından yapılan açıklamada ise çok sayıda askerin hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Afganistan son zamanlarda sık sık terör olaylarına sahne oluyor. Ülkedeki terör grupları, Afgan polisi ve ordusuna ait kontrol noktaları ile devriyelerine yönelik yoğun saldırılar gerçekleştiriyor.