Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da 20 bin sivilin silahlanması planına uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da yetkililer, radikallerin elinden kurtarılan bölgeleri savunmak için 20 bin sivili eğiterek silahlandırma imkanı üzerinde çalışıyor. Söz konusu durum, bu tür yerel güçlerin ülkeyi daha fazla kaosa sürükleyecek yeni milislere dönüşmesine dair korkulara neden oluyor. Önerge, Afgan güvenlik güçleri halen genişleyen bir ayaklanmayı yenmeye çalışırken, hükümetin, yerel toplulukları Taliban ve DEAŞ’tan korumak için desteklediği silahlı bir grubun kurulmasıyla aynı zamana geliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) araştırmacısı Patricia Gossman, “Afgan hükümetinin paramiliter güçler oluşturması, siviller için büyük tehlikeye yol açabilir” diye uyarıda bulundu. New York merkezli örgüt, Kabil’deki Batılı diplomatların, ülkenin resmi güçlerini destekleyen Hint bölgesel ordusunun örneğini takip eden plan hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Diplomatlar, Afgan yetkililerin, ‘güçlü kişinin nüfuz elde edip milisleşmesi’ konusunda endişelerini dile getirdiklerini belirttiler.

‘Polis teşkilatından daha iyi eğitim alacaklar’

Afgan ve ABD’li yetkililer, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptıkları açıklamada, askerler Afgan ordusuna bağlı olarak çalışacak ve yerel polis teşkilatından daha iyi eğitim alacaklar. Söz konusu polisler, 2010’da ABD tarafından kurulan ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanan yerel düzeyde bir güç oluşturmaktalar.

İsmini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, “Kaybettiğimiz bölgeleri geri almak için özel kuvvetlere ve hava saldırılarına güveniyoruz. Fakat komandolar bölgeden ayrıldıktan sonra, söz konusu bölgeleri koruyacak sayıda askere sahip değiliz. Yerel halktan alınacak yaklaşık 20 bin kişi, ordu çatısı altında çalışacak ve boşlukları doldurmak üzere kullanılacak” ifadelerini kullandı.

“Uygulanıp uygulanmayacağı kesin değil”

Savunma Bakanlığı sözcüsü Devlet Veziri, AFP’ye yaptığı açıklamada, ‘yerel kuvvet’ oluşturma planı konusunda tartışmaların devam etmekte olduğunu belirtti. Veziri, “Asker olacak kişiler bölge halkını tanıdığı ve onların nasıl korunacağını bildikleri için kendilerinden seçilecek. Bununla birlikte uygulanıp uygulanmayacağı kesin değil” ifadelerini kullandı. Afgan ordusuna eğitim ve yardım sağlayan NATO’nun’ kararlı desteği’ ile bölgesel bir ordu kurulması meselesinin masaya yatırıldığını vurguladı. Ancak, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li başka bir yetkili, AFP’ye, Fikrin hala ‘beyin fırtınası aşamasında’ olduğunu söyledi. Afganistan hükümeti ve Batı’nın ülkenin, karmaşık çatışmada ilerleme kaydedilmesi için çaba sarf eden 330 bin kişilik milis kuvveti oluşturmaya çalışıyor. Afganistan’daki milisler özel ordu ve hükümete bağlı silahlı gruplardan oluşmakta. Savaşın parçaladığı ülkede, uzun ve değişken bir tarih söz konusu iken, birçok Afgan duruma şüphe ile yaklaşmakta. BM’nin hazırladığı bir raporda, bu yılın ilk altı ayında sivil kayıpların rekor seviyelere ulaştığı bildirildi. Raporda ayrıca, ölen ve yaralananların yüzde 20’sinin Afgan hükümetine bağlı kuvvetler olduğuna dikkat çekildi. NATO, 2014’te savaş görevini sona erdirdikten sonra, DEAŞ bulunduğu bölgeleri genişletirken, Taliban zafer kazanmış oldu.

Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR) örgütü tarafından hazırlanan raporda, Afganistan’ın yüzde 60’ının yani 407 bölgenin hükümetin kontrolü altında bulunduğu bildirildi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, bu yılın başlarında, Afgan hava kuvvetlerini daha da güçlendirmeye yönelik dört yıllık bir yol haritasının parçası olarak yaklaşık 17 bin kişiyi bulan elit savaşçı sayısının iki katına çıkarılmasını emretti. Afgan hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan askerlerinin sayısını artırma ve varlığını süresiz olarak sürdürme kararlılığını memnuniyetle karşılasa da güvenlik güçlerinin savunma yeteneklerinin arttırılmasının zaman alacağının farkında. Afgan hükümeti, önümüzdeki iki yıl içinde yapılacak parlamento ve başkanlık seçimleri öncesinde hızlı bir güvenlik çözümüne kavuşmaya çalışıyor. Fakat, planın muhalifleri, milislerin Afganistan’ı daha çok kaosa sürükleyebileceği konusunda uyarıyor. Afganistan Analysts Network Uzmanı Kate Clark, “ABD ordusu ve Afgan hükümetleri tarafından sorunlarının çözümü olarak düzenlenen bir araç gibi. Ancak asıl çözüm, görevlerini yerine getirebilecek bir orduya ve polis teşkilatı sağlamak. Sivilleri silahlandırma meselesiyle oynamak tehlikelidir” ifadelerini kullandı. Bir yetkilinin bu bağlamda bildirdiğine göre, Afganistan’ın orta kesimlerinde yer alan Gazne şehrinde Taliban’ın bir polis kontrol noktasına saldırdıktan sonra 8 yerel polis hayatını kaybetti.

Gazne Vali Sözcüsü Muhammed Arif Nuri, Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, “Saldırı sabah erken saatlerde Deh Yak bölgesinde meydana geldi. Afganistan’ın orta kesimlerinde bulunan Gazne şehri, diğer şehirler içinde Taliban faaliyetlerinin en çok artışta olduğu bölge olarak kaydedilmekte.

Yerel bir yetkili, Afganistan’ın güneydoğusundaki Host eyaletinde meydana gelen bir patlamada en az dört kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Vali Vekili Sözcüsü Mübariz Zedran, dün öğle saatlerinde meydana gelen patlamada 14 kişinin yaralandığını belirtti. Ayrıca yaralıların bir kısmının durumunun ağır olduğu açıklandı. Patlayıcı maddelerin Host eyaletinde bir yer altı pazarın girişine gömüldüklerini ifade etti.

Bombalı saldırıyı hiçbir örgüt üstelenmedi.