Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da 40’tan fazla militan öldürüldü! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Savunma Bakanlığı, dün yayınladığı bir bildiride, son 24 saat içinde ülkenin farklı yerlerinde yapılan güvenlik operasyonları sırasında 40’tan fazla isyancının öldürüldüğünü açıkladı.

Bildiriye göre, Nangarhar, Gazne, Meydan Verdak, Paktika, Kandehar, Uruzgan, Zabul, Ferah, Faryab ve Helmend şehirlerinde topçu kuvvetleriyle desteklenen kara ve hava saldırıları düzenlendi. Bildiride, Afganistan’ın batısındaki Ferah şehrinde yer alan Hak Safid ilçesinde yürütülen operasyonda iki Pakistanlı isyancının öldürüldüğü, ayrıca operasyonlarda üç motosiklet ve bazı silahların da imha edildiği bildirildi. Ancak güvenlik güçleri arasında yaşanan kayıplar hakkında herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Operasyonlar, Afgan güvenlik güçlerinin, ülkeyi Afganistan’ın yüzde 11’ini kontrol eden Taliban Hareketi’nden ve Afganistan’ın 24 iline yayılmış durumdaki DEAŞ unsurlarından temizleme çabalarının ışığında gerçekleştirildi.

Ölenlerin sayısı resmi rakamların iki katı

Perşembe günü Kabil’de Şiilerin bulunduğu bir kültür merkezine düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve görgü tanıkları, ölenlerin sayısının Afganistan Hükümeti tarafından yayınlanan resmi rakamların iki katı olduğunu duyurdu. Afganistan Sağlık Bakanlığı sözcüsü Vahidullah Mecruh, Perşembe günü Kabil’in batısındaki bir merkezde meydana gelen intihar saldırısı ve iki küçük patlamada 41 kişinin hayatını kaybettiğini ve 84 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi. Saldırıda akrabasını kaybeden Muhammed Emin yaptığı açıklamada, “80’den fazla kişi öldü” ifadelerini kullandı. Emin, intihar eylemcisinin kendisini merkezin zemin katındaki bir salonda patlattığını belirtti. Bölgede yüzü aşkın kişinin bulunduğunu söyleyen Emin, çoğunluğunu mezuniyet törenleri için toplanan öğrencilerin oluşturduğunu kaydetti. Bir görgü tanığı ise, parçalanmış insan bedenlerinin tıpkı korku filmlerindeki gibi odanın her yerine dağıldığını belirterek, “Gece yarısına kadar duman ve kan kokusu alıyordum” dedi.

Salondaki çoğu kişi ilk patlamada öldü

Bölgedeki temsilcilerden biri olan Muhammed Ali, saldırıda ölenlerin sayısının hükümetin ilan ettiğinden daha yüksek olduğunu söyledi. Ali, salondaki çoğu kişinin ilk patlamada öldüğünü belirtirken, diğerlerinin de alandan çıkarılırken veya hastaneye sevk edilirken hayatlarını kaybettiğini kaydetti. DEAŞ, son zamanlarda özellikler başkent Kabil’de Şiilere karşı sık sık saldırı düzenliyor.
Ekim ayında da, radikalizm yanlıları tarafından Şii bir camiye saldırı düzenlenmiş ve 71 kişi hayatını kaybederken, 90 kişi de yaralanmıştı.

İçişleri Bakanlığı: 40 kişi hayatını kaybetti

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Kabil’de Perşembe günü kültür merkezine yönelik düzenlenen saldırıda 40 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Sözcü Nusret Rahimi, bir binanın içinde düzenlenen intihar saldırısında 30 kişinin de yaralandığını belirtti. Rahimi ayrıca, çevredeki insanların yardıma koşmasının ardından iki küçük patlamanın daha meydana geldiğini söyledi.

Taliban Hareketi sözcüsü Zebihullah Mücahid ise yaptığı açıklamada, harekete bağlı herhangi bir unsurun saldırıya karışmadığını açıkladı.

Nangarhar’da 15 DEAŞ militanı öldürüldü

Afganistan Savunma Bakanlığı, ülkenin doğusundaki Nangarhar şehrinde Afgan ulusal savunma ve güvenlik güçleri tarafından düzenlenen saldırılarda öldürülen DEAŞ unsurlarının, Suriye ve Irak’taki DEAŞ’a mensup olduğunu duyurdu.

Bakanlık tarafından Perşembe günü yayınlanan bildiride, DEAŞ’a bağlı silahlı unsurların, Nangarhar bölgesinin Aşin mevkiinde düzenlenen hava saldırılarında kayıp verdiği belirtildi. Bildiride, saldırılar sırasında teröristlere ait üç mühimmat, patlayıcılar ve bir silah deposunun imha edildiği açıklandı. Savunma Bakanlığı, hava saldırılarının bu bölgedeki teröristlerin güvenli sığınaklarını da yok ettiğini vurguladı.

Özellikle DEAŞ da dahil, hükümet karşıtı silahlı gruplardan olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Nangarhar şehri, Afganistan’ın doğusundaki nispeten sakin bölgelerden biridir. Fakat bölgedeki güvenlik durumu, son yıllarda kötüye gidiyor. Bölge hükümetinden Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, bölgeye yönelik ABD insansız hava araçları tarafından düzenlenen son saldırıda 15 DEAŞ militanı öldürüldü. Bölge hükümetinin basın ofisi, son saldırının Aşin’de gerçekleştiğini kaydetti.