Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da 55 bin terörist var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Muhammed Hanif Atmar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada ülkesinde 55 binden fazla terörist olduğunu bildirdi.

Atmar, teröristlerin 4 ayrı grupta toplandığını, bunlardan ilkinin yerel radikaller gruplardan oluştuğunu sayılarının ise 30 ila 40 bin arası değiştiğini belirtti.

Danışman, ikinci grubun Pakistan’dan geldiğini sayılarının 7 ila 9 bin arası değiştiğini, üçüncü grubun ise bölgedeki militan terör örgütlerine mensup olduğunu, sayılarının bin ila 3 bin arasında değiştiğini son olarak dördüncü grubun ise el-Kaide’den 200 ila 300 arası, DEAŞ’tan 3 bin civarında militandan oluşan gruplar olduğu bildirildi.

Öte yandan Atmar, Afgan partileri arasındaki uzlaşmaya varma çabalarında, Afgan hükümetinin İslam dünyasının lideri konumunda olan Suudi Arabistan’la işbirliği isteğini vurguladı. Ayrıca bu işbirliği olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Atmar Pakistan hakkında yaptığı yorumda ise Pakistan Dışişleri Bakanının Pakistan’ın güvenliğinin Afganistan’ın güvenliği olduğu açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasının devamında “Ülkelerindeki terör sığınaklarını kapatabilirlerse çok daha mutlu olacağız” diye ekledi.

Doha’daki Taliban ofisi hakkında ise Güvenlik Danışmanı, ofisin açılmasının başlıca nedeninin uzlaşı olduğunu, ancak 7 seneden fazla bir süredir bu ofisten bir fayda sağlanmadığını söyledi. Atmar “Katar Hükümeti ile yaptığımız görüşmelerde, bu ofisin, şayet uzlaştırmada olumlu sonuçları yok ise, kapatılabileceğini konuşuyoruz” dedi.