Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da 9 kişinin ölümüne sebep olan saldırıyı DEAŞ üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki bir Şii semtinde, dün, bir intihar saldırısı meydana gelirken, silahlı unsurlar, Kabil’e yönelik baskılarını artırıyor.

İntihar saldırısı, 23 yıl önce Taliban tarafından öldürülen Hezara cemaati lideri Abdulali Mezari için düzenlenen anma töreni esnasında gerçekleştirildi. Törende Başbakan Abdullah Abdullah ve yardımcısının yanı sıra, çok sayıda siyasi hazır bulundu.

Saldırıya dair AFP’ye bilgi veren Afganistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Yardımcısı Nusret Rahimi, saldırıda 9 kişinin öldüğünü, 18 kişinin ise yaralandığını söyledi. Ölenler arasında iki polis ve 7 sivil bulunuyor.

Saldırıyı DEAŞ üstlendi

DEAŞ terör örgütü saldırıyı üstlenirken, örgüte bağlı AMAK haber ağının Telegram hesabı aracılığıyla yayınlanan haberde, saldırının Osman el-Horasani adında bir militan tarafından, Kabil’in Deşt Berci semtindeki bir Hüseyniye önünde gerçekleştirildiği belirtildi.

Tolo News televizyonuna bilgi veren Emniyet Amiri Muhammed Davut ise saldırganın fark edildikten sonra kullandığı kamyoneti patlattığını ifade ederek, saldırganın törenin yapıldığı toplantı alanına giremediğini vurguladı.

Hükümetten Taliban’a şartlı barış teklifi

Afganistan hükümeti, sivilleri terör saldırılarından koruyamadığı yönünde şiddetli eleştirilerle karşılaşıyor. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban hareketine 2004 yılında ilan edilen Anayasa’yı ve kadın haklarını kabul etmelerine karşılık hareketi resmi bir siyasi parti olarak tanıma teklifinde bulundu. Konuya dair bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Temsilcisi Tadamishi Yamamoto, “Taliban ile müzakere seçeneği hala masada” ifadelerini kullanmıştı.

Afgan hükümeti tarafından yapılan müzakere teklifine Taliban’dan cevap geldi. Taliban tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, hükümetin teklifini kabul etmenin teslim olmak anlamına geleceği vurgulandı. Taliban, daha önce ABD yönetimine, Katar’daki Taliban ofisi ile müzakerelere başlama teklifinde bulunurken, ABD yönetimi Taliban’a barış müzakeresi teklifini götürmüştü.
Geçtiğimiz hafta Cuma günü de Kabil’deki Avustralya Büyükelçiliği yakınlarında bir saldırı meydana gelmiş saldırıda 22 kişi yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştı.

DEAŞ ve Taliban saldırılarına maruz kalan Kabil, son zamanlarda Afganistan’ın en tehlikeli şehri haline geldi. Ocak ayı ortasından beri Kabil’de meydana gelen saldırılar sonucunda 130 kişi öldü.

Taliban askeri noktaları hedef alıyor

Afganistan’daki en güçlü silahlı grup konumundaki Taliban hareketi, çoğunlukla askeri noktaları ve NATO kuvvetlerini hedef alırken, 2015 yılında Afganistan’da ortaya çıkan birçok terör grubu düzenledikleri eylemlerde sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ancak, Taliban hareketi özellikle Şii grupları ülkenin her köşesinde hedef almayı sürdürüyor.

DEAŞ tarafından ülkedeki Şii azınlığa yönelik düzenlenen son saldırı geçtiğimiz Aralık ayında meydana geldi. Bir kültür merkezini hedef alan saldırıda, 41 kişi hayatını kaybetti.

Afganistan’da 16 bin yabancı ülke askeri bulunuyor

Afganistan’da, ABD öncülüğündeki NATO kuvvetleri bünyesinde terör örgütlerine karşı mücadelede Afgan ordusunu eğitmek üzere 16 bin yabancı ülke askeri varlığını sürdürüyor.

BM verilerine göre, 2017 yılı boyunca Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde meydana gelen terör saldırıları sonucunda on binlerce sivil yaralanırken, 2 bin 300 kadar sivil de öldü.