Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da ABD hava saldırıları sonucu DEAŞ’ın üst düzey yöneticileri öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Afganistan Komutanlığı’ndan General John Nicholson, DEAŞ örgütünden birçok liderin gerçekleştirdikleri hava saldırıları sonucu öldürüldüğünü söyledi.

Kabil’deki ABD Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride, gerçekleştirilen saldırının, DEAŞ’ın Horasan Vilayeti’nin Kunar bölgesi emiri Abdurrahman ve 3 örgüt liderinin ölümüyle sonuçlandığı söylendi.

Nicholson, bu yıl Afganistan’da örgütün temizleneceği sözünü vermişti.

Raporlarda örgütün eski lideri Ebu Seyyid’in geçtiğimiz temmuz ayında Kunar’daki merkezlerinin hedeflendiği hava saldırısında öldürüldüğünü ve 2016 yılının temmuz ayından beri örgütün Afganistan’daki öldürülen üçüncü emiri olduğu geçti.

Geçtiğimiz nisan ayında ise ABD Güçleri, ‘Bombaların Annesi’ (MOAB) olarak tanınan 9 bin 797 kilo ağırlığındaki silahı Afganistan’daki DEAŞ mevziilerine karşı kullanmıştı.

Afganistan’dan kafa karıştıran açıklama

Afganistan yetkilileri, dün Nangarhar’daki ABD hava saldırısında aralarında kadınların ve çocuklarında bulunduğu 16 sivilin öldüğünü ama ABD’li sorumların, ölenlerin sadece militanlardan olduğunu söylediklerini açıkladı.

Afganistan ve ABD özel güçlerinin elde ettiği zaferlere rağmen DEAŞ örgütü, Afganistan’ın dört bir yanında kanlı saldırılarını sürdürüyor. Örgütün, çatışmaları Ortadoğu’dan Orta Asya’ya taşımaya çalışması korkuları arttırıyor.