Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da ABD üssüne intihar saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da bir intihar bombacısı, ABD’nin Bagram Hava üssü yakınlarında kendisini patlattı. Taliban’ın üstlendiği saldırıda en az 3 yaralının olduğu tahmin edilirken, Taliban bu saldırıyı, İslam’a hakaret olarak nitelediği bir yayına karşılık gerçekleştirdiğini açıkladı.

Afganistan İçişleri Bakanı Sözcüsü Necip Daniş, yaptığı açıklamada, intihar bombacısının, Karabağ bölgesinde, başkent Kabil’den yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan ABD Bagram Hava Üssü’ne yakın bir bölgede, motor üzerinde kendini patlattığını söyledi. NATO ise, Bagram’da kontrol noktalarının dışında bir patlama olduğuna vurgu yaparak saldırı sonucunda az sayıda yaralı olduğunu ve yaralıların tedavi edildiğini açıkladı.

Diğer taraftan Taliban hareketi Sözcüsü Zabihullah Mücahid, söz konusu intihar saldırıda, ‘ABD işgalcilerinin’ hedef alındığını ve saldırının İslam dinine hakaret edilmesine tepki olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Zabihullah, saldırısı sonucunda en az 20 kişinin yaralandığını ifade etti. Afganistan’daki ABD güçleri, Müslümanlara hakaret olarak değerlendirilen bazı ibarelerin geçtiği yayın sebebiyle çarşamba günü özür dilemişti.