Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da art arda 3 patlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Peşaver-Kabil: Şarku’l Avsat

Afganistan ve ABD güçleri tarafından Afganistan’ın güneybatısı ve Paktita bölgesindeki gerçekleştirilen güvenlik operasyonlarında en az 4 militan öldürülürken 16 militan da yaralandı.

Afganistan ordusuna bağlı 201. Kolordu tarafından yapılan açıklamada Paktika vilayetinde yürütülen operasyonlarda en az üç silahlı militanın öldürüldüğü ve 7’sinin de yaralandığı bildirildi. Açıklamanın devamında Afgan güçlerinin farklı türde 7 el yapımı patlayıcı ele geçirdiği belirtildi.

Öte yandan 203. Kolordu tarafından yapılan açıklamada ABD güçlerinin Gazne eyaletinde gerçekleştirdiği hava operasyonunda en az 6 silahlı militanın öldüğü ve 9’unun da yaralandığı kaydedildi. Aralarından Taliban’ın da bulunduğu hükümet karşıtı radikal gruplardan konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

Afganlı yetkililer Nangarhar eyaletindeki 3 farklı okulun önünde dün sabah zincirleme patlamalar yaşandığını belirtti.

Eyalet Valisi Sözcüsü Atallah Hocani, Pajhwok Haber Ajansına yaptığı açıklamada dün sabah 7 sularında Sharbag ve Safa Bir Jilani okulu yakınlarında iki patlama yaşandığını söyledi. Okulun güvenlik görevlilerinden birinin hafif bir şekilde yaralandığını söyleyen Atallah, üçüncü patlamanın ise eyaletin başkenti Celalabad’daki bir Arap lisesi önünde gerçekleştiğini ancak hiçbir yaralanma vakasının yaşanmadığını kaydetti.

Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Shinawari üç patlamanın gerçekleştiğini doğrularken şu ana kadar söz konusu saldırıları hiçbir grup üstlenmedi. Diğer taraftan Afganlı bir yetkili dün yaptığı açıklamada Kandahar eyaletinde 2 polisin öldüğü ve 3 polisin de yaralandığını belirtti.

Kandahar Eyalet Valisi Sözcüsü Aziz Ahmed Azizi, ABD merkezli ABC News kanalına yaptığı açıklamada patlamanın dün Racastan bölgesindeki bir polis karakolunda gerçekleştiğini belirterek yaklaşık bir senedir polis olarak görev yapan saldırganın bölgeden kaçmayı başardığını söyledi. Peşaver eyaletinde ise Taliban Hareketi Sözcüsü iki gün önce yaptığı açıklamada bazı örgüt temsilcilerinin Afganistan Hükümeti yetkilileri ile bir araya geldiği iddialarını yalanladı. Söz konusu yalanlama Taliban’daki bazı kaynakların Reuters’e açıklama yaparak iki tarafın temsilcilerinin Suudi Arabistan’da bir araya geldiği ve önümüzdeki ay yapılacak parlamento seçimleri öncesi ülkedeki güvenlik durumunu görüştüklerini söylemesinin ardından geldi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid kısa bir açıklama yayınlayarak Hükümet yetkilileri ile görüşme yapıldığı iddialarını yayınladı. Afganistan’da vatandaşlar yeni meclis seçimi için 20 Ekim’de sandık başına gidecek. Ülkedeki terör saldırısı yaşanma endişesi seçim faaliyetlerinin sakin bir ortamda gerçekleşmesini engelliyor. Afganistan hükümeti ve uluslararası ortakları için öncelikli olan seçimlerin sakin bir ortamda gerçekleşmesi ve herhangi bir terör saldırısı yaşanmaması.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin ofisinden olaylara ilişkin bir açıklama yapılmazken adının verilmesin istemeyen Taliban liderlerinden biri “Seçimlerin barış içinde gerçekleşmesi için yardım istediler” dedi. Açıklamalarını sürdüren Taliban lideri “Afganistan hükümeti heyeti bizimle tutsakların serbest bırakılması konusunda anlaştı” ifadelerini kullanarak küçük suçlamalar nedeniyle hapishaneye giren bazı mahkûmların serbest bırakıldığını ve yetkililerin diğer mahkûmları ilerleyen günlerde serbest bırakılmaları için önemlerine göre üç kısma ayırdıklarını söyledi. Taliban hareketi uluslararası toplum tarafından tanınan Afganistan hükümetini dış güçlerin dayattığı gayri meşru bir rejim olarak görürken sadece ABD ile müzakere yapma konusunda ısrar ediyor.

ABD Taliban ile müzakere yapmama fikrini bu sene değiştirerek Afganistan önderliğindeki barış müzakerelerine katılmaya hazır olduğunu söyledi. ABD heyeti Taliban temsilcileri ile geçtiğimiz temmuz ayında Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelmişti.

Taliban liderlerinden biri Katar’da yaptığı açıklamada “Üst düzey yetkililerimizden bazıları Afgan hükümeti ile görüşmekten hoşlanmıyor çünkü biz şu ana kadar onlarla görüşmeyi reddettik” dedi. Yetkili açıklamalarının devamında “Ancak ABD ile yapılması önerilen görüşmemiz belirli sebeplerden ötürü gerçekleşmedi” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığından ise konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Taliban liderleri tarafından yapılan açıklamada “Yönetim, ABD’nin ateşkes talebi konusunda henüz bir görüş birliğine varmadı. Bu sebeple resmi müzakereler gerçekleşmedi” ifadelerine yer verildi.

Taliban’ın üst düzey yetkililerinden biri Katar’daki siyasi ofislerinden yaptığı açıklamada “Görüşme gerçekleştirilmesi konusundaki anlaşmamız sadece tutsak takası ve adamlarımızın isminin BM’nin kara listesinden kaldırılmasına ilişkin idi” dedi.