Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da art arda saldırılar: En az 23 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan bugün güne, en az 23 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla uyandı. Saldırıların en şiddetlisi, Taliban’ın ülkenin batısında bulunan bir askeri üsse gerçekleştirdiği saldırıydı. Afganistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Taliban üyelerinin gerçekleştirdiği saldırıda 18 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bakanlık Sözcüsü Devlet Veziri, çok sayıda isyancının Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinin Balabuluk ilçesindeki askeri üsse bir saldırı düzenlemesi sonucunda 18 askerin hayatını kaybettiğini, ayrıca 2 askerin esir düştüğünü söyledi.

Aralarında askerler de var

Afganistan’da Helmand vali yardımcısı Yunus Resuli, soruşturma komisyonunun olay yerine gönderildiğini duyurarak saldırıyı doğruladı.

Taliban hareketi, Twitter üzerinden bir açıklamada bulunarak saldırıyı kabul etti. Hareket sözcüsü Zehibullah Mücahid, 20 askerin öldürüldüğünü ve 2 askerin ise kaçırıldığını ifade etti.

Hükümeti hedef alan dördüncü saldırı

Söz konusu saldırı, Kabil ve Helmand istihbarat merkezleri ve Kabil’deki askeri bir üsse gerçekleştirilen üç intihar saldırısının ardından meydana gelen ve hükümeti hedef alan dördüncü saldırı oldu.

Gerçekleştirilen 3 saldırı, resmi sonuçlara göre, 5 kişinin ölümüne neden oldu. Ayrıca en az 20 kişin yaralanmasına yol açtı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Afganistan’ın başkentindeki diplomasi bölgesi yakınlarında Afgan istihbarat merkezinin önünde meydana gelen intihar saldırısında en az bir kişi ölürken 6 kişi de yaralandı.

Araç, RPG ile imha edildi

Öte yandan, Helmand’ın hükümeti sözcüsü Ömer Zavak, Afgan ordusunun aylar önce restore ettiği Ned Ali eyaletinde bir saldırı gerçekleştiğini belirtti. Taliban savaşçılarının askeri üssüne karşı gerçekleştirdikleri saldırıda, Humwe tipi bir araç kullandıklarını ancak askerlerin, hedefine ulaşmadan önce RPG ile imha edildiğini açıkladı. Zavak “Maalesef bu sırada 2 askerimiz kaybettik. 7 asker de yaralandı” şeklinde konuştu.

Helmand polisi Selman Afgan’ın verdiği bilgilere göre operasyondan kısa bir süre sonra, Helmand eyaletinin başkenti Lashkar Kah’deki istihbarat ofisi önünde bir otomobilin patlatılması sonucu 8 kişi hayatını kaybetti.

Taliban hareketi, Afgan afyonu üretiminin yarısını sağlayan bu güney eyaletinin 14 ilini kontrolü altında tutuyor.