Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da cami avlusunda patlama: En az 10 ölü 34 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın doğusunda bulunan Host bölgesinde yer alan ve seçmen kayıt merkezi olarak da kullanılan bir camiye yönelik yapılan bombalı saldırıda en az 10 kişi hayatını kaybetti. Öğle namazı çıkışında gerçekleştirilen saldırıda 34 kişi de yaralandı.

Host Emniyet Müdürü Abdulhenan Zadran, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) verdiği demeçte, seçmen kayıt merkezi olarak kullanılan caminin avlusunda kurulu çadıra bomba yerleştirildiğini kaydetti. Patlamanın nasıl meydana geldiğini anlatan emniyet müdürü, camiden çıkan kalabalık bir grubun isimlerini kaydettirmek üzere çadıra yöneldiği anda patlamanın meydana geldiğini söyledi.

Ölü sayısı artabilir

Eyaletteki Halk Sağlığı Dairesi Müdür Yardımcısı Muhammed Mangal AFP’ye yaptığı açıklamada en az 12 kişinin öldüğünü ve 33 yaralı olduğunu söyledi.

Doğudaki Kunar eyaletinde meclis başkanlığı yapan eski bir gazeteci olan Bilal Sarvari ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada 19 kişinin öldüğünü, 32 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Afganistan’da son dönemlerde saldırılar arttı

Afganistan, geçtiğimiz hafta Kabil’de bir seçmen kayıt merkezinin bombalanması ve 60 kişinin ölümüne neden olan olay dahil olmak üzere bir dizi kanlı saldırıya sahne oldu. Eşref Gani başkanlığındaki Afganistan hükümeti, bir takım taraflarca uygulanan baskılar sonucu bu yıl birkaç kez ertelemek zorunda kaldıkları seçimlerin Ekim ayında yapılması için hazırlıklara başlarken, güvenlik güçleri ülkedeki sorunları kontrol etmeye ve sivil ölümlerin yaşanmasına engel olmaya çalışıyor.

Ülkenin kuzeyindeki Faryab eyaletindeki ayrı bir olayda da, dün sabah erken saatlerde bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

Kandahar Polis Şefi Abdul Rezzak’ın evine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda da 2 polis memuru hayatını kaybederken, Abdul Rezzak suikastten sağ kurtuldu.