Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da camiye saldırı: 6 Ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başkent polisinden yapılan açıklamaya göre, dün Şiilere ait bir camide aşure programı düzenlendiği sırada düzenlenen intihar saldırısı sonucu 6 kişi yaşamını yitirdi.
AFP’ye açıklamalarda bulunan General Selim Elmas, ‘’Hüseyin camisi önünde gerçekleşen patlama sonucu 6 kişi hayatını kaybetti 16 kişi de yaralandı. Saldırıyı hemen üstlenen olmadı’’ dedi.
Ülkedeki Şii azınlık ve Yönetim, aşure günlerinde, DEAŞ’ın saldırılar düzenlemesinden endişe ediyor. Bundan dolayı da başkent Kabil ve civar şehirlerdeki tüm Şii camilerinde güvenlik önlemleri arttırıldı.

Hükümet, 400 sivile silah verdi

Sünni ağırlıkta olan ülkede azınlık durumundaki yaklaşık 3 milyon Şii kesimi korumada başarısız olduğu için eleştiri oklarına hedef olan Hükümet, daha önce görülmemiş bir karar aldı ve 400 sivil vatandaşa silah vererek bölgedeki camileri koruma görevi verildi.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen aşure programları kanlı saldırılara uğramıştı. Zira 2011 yılında Başkent Kabil’in en büyük Şii camisi Taliban tarafından hedef alınmış ve olayda 80 kişi can vermişti.
Öte yandan DEAŞ’ın haber ajansı Amak’ta, dün yayınlanan haberde, 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı DEAŞ tarafından düzenlendiğini duyurdu.