Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da çatışmalar giderek şiddetleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın güneydoğusundaki Gazne şehrinde, güvenlik güçleri ile Taliban arasında çıkan çatışmalarda, en az 18 polis yaşamını yitirdi.

Gazne Vilayet Meclisi Üyesi Nasır Ahmed Fakiri yaptığı açıklamada, Taliban güçlerinin bölgedeki kontrol noktalarına yönelik düzenlediği bir dizi saldırıda ikisi sivil olmak üzere en az 14 kişinin öldüğünü bildirdi. Saldırıların ardından Taliban ile hükümet güçleri arasında çatışmaların çıktığını belirten Fakiri, çok sayıda polisin de yaralandığını aktardı.

Afgan uçakları polisleri vurdu

Yerel haber ağları ise Taliban’ın Logar kentine bağlı Azra bölgesinde başlattıkları bir saldırıda 14 kişinin daha öldüğünü bildirdi. Logar Vilayet Meclisi Üyesi Hasibullah Setanak, Taliban’a bağlı yaklaşık 300 silahlı kişinin Azra belde merkezine yönelik saldırısına karşı havalanan hükümete ait savaş uçaklarının yanlışlıkla polisleri vurduğunu ifade etti. Hükümet güçlerinin bölgede operasyon başlattığını belirten Setanak, Taliban güçlerinin ise şiddetli bir direniş gösterdiğini belirtti.

51 militan öldürüldü

Afgan resmi kaynakları, daha önce yaptıkları açıklamalarda, ülkenin batısındaki İran sınırına yakın Farah vilayetine bağlı Bala Bolak beldesi yakınlarında çıkan çatışmalarda 51 Taliban üyesinin öldürüldüğünü bildirmişti.

Afganistan Cumhurbaşkanlığına yakınlığıyla bilinen Khama Press haber ajansı ise Savunma Bakanlığı sözcüsüne dayandırarak verdiği haberde, Farah vilayetinde çatışmaların Pazartesi gecesi yaşandığını ve Taliban’a bağı büyük bir silahlı grubun belde merkezine saldırıya geçtiğini aktardı.

Askeri üssü ele geçirdiler

Öte yandan Taliban, çatışmalara dair resmi internet sitesinde yayınladığı açıklamada, Farah vilayetindeki çatışmaları doğrulayarak, militanların Bala Bolak beldesi yakınlarındaki bir askeri üsse saldırarak, 16 Afgan askerini öldürdükten sonra üssü ele geçirdiğini bildirdi. Hükümet güçlerinin daha sonra karşı saldırıya geçtiğine değinilen açıklamada, çıkan çatışmalarda 3 Taliban üyesinin yanı sıra, 5 Afgan askerinin daha öldüğü ifade edildi.

Taliban saldırılarına hız verdi

Taliban, ilerleyen saatlerde yayınladığı bir başka açıklamada ise militanların Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde iki polis merkezine saldırı başlattığını ve 3 saat süren çatışmaların sonucunda polis merkezlerini ele geçirdiğini aktararak, çatışmalarda 17 Afgan askerinin öldürüldüğünü ve bazı araçların imha edildiğini kaydetti.

Gazne vilayetindeki çatışmalara dair bir video yayınlayan Taliban, militanların çok sayıda hükümet noktasını ele geçirdiğini belirtirken, videoda imha edilmiş zırhlı araçların çokluğu dikkatlerden kaçmadı.

Çin ve Taliban arasında görüşme iddiası

Financial Times gazetesi, Taliban yöneticilerinin geçtiğimiz yıl üst düzey Çinli yetkililerle görüştüğünü iddia etti. Gazete, Pakistanlı hükümet yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Pekin yönetiminin Afganistan’daki savaşın bitirilmesi için daha aktif bir rol üstlenmeye çalıştığını belirterek, Pakistan’ın Taliban yöneticilerinin Çinli ve ABD’li yetkililerle yaptığı görüşmelere ev sahipliği yaptığına işaret etti.

Afganistan hükümeti, Çin yönetiminden, müzakere masasına oturmaya ikna etmesi için Taliban liderleriyle görüşmesini talep etmişti. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Taliban’a yakın kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, Pekin yönetimi, Doğu Türkistanlı savaşçıları engellemek için Taliban ile çeşitli görüşmeler yaparken, Doğu Türkistan İslami Hareketi’ne bağlı savaşçılar, Çin’in batısındaki Afganistan-Pakistan-Tacikistan sınır üçgenindeki Sinkyang eyaletinde geniş çaplı eylemlere hazırlanıyor.