Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da intihar saldırısı: 13 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da şiddet olayları hız kesmiyor. Ekim ayında yapılması planlanan seçimler öncesinde, ülkede gerçekleşen terör saldırılarına her geçen gün yenileri ekleniyor.

Son saldırıda adres, başkent Kabil’in batısında yer alan Kırsal Rehabilitasyon ve Kalkınma Bakanlığı oldu. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Necib Danış Reuters’a yaptığı açıklamada, görevli personellerin evlerine dönüşü sırasında canlı bombanın kendini havaya uçurduğunu söyledi. Olayda 13 kişi hayatını kaybetti, en az 25 kişi de yaralandı. Danış, ölenlerin arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu öne sürdü. Kamu Sağlığı Bakanlığı Sözcüsü Vahid Majroh ise bu iddiayı yalanlayarak hayatını kaybedenler arasında çocukların bulunmadığını kaydetti.

Kırsal Rehabilitasyon ve Kalkınma Bakanlığı Sözcüsü Feridun Azhand da intihar bombacısının, bakanlığın girişinde kendini havaya uçurduğunu söyledi. Reuters’a konuşan Azhand, kurbanların hepsinin bakanlık çalışanı mı yoksa aralarında siviller de bulunuyor mu, bunu tam olarak bilmediklerini söyledi. Sözcü, bakanlıkta çalışanların çocuklarını bıraktığı bir kreşin bulunduğunu söyledi ancak çocukların arasında yaralananların olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.

Öte yandan DEAŞ terör örgütü, Kabil’deki saldırıların çoğunluğunu üstlenirken, güvenlik yetkilileri de Taliban’a bağlı Hakkani örgütünün şehirdeki birçok saldırıdan sorumlu olduğunu vurguladı. Taliban Hareketi, geçtiğimiz Cumartesi günü 3 gün devam edecek olan Ramazan Bayramı boyunca ateşkes ilan ettiklerini duyurmuştu.

Taliban ile 8 günlük ateşkes sağlanacak

Öte yandan Afganistan Hükümeti, geçtiğimiz günlerde Taliban ile koşulsuz ateşkes ilan ettiğini açıklamıştı. Ateşkesin, Taliban tarafından Perşembe veya Cuma günü başlaması beklenirken, 20 Haziran’a kadar devam edeceği ifade edildi. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani de geçtiğimiz Perşembe günü 12 – 20 Haziran arasında Taliban’a yönelik saldırıların duracağını belirtmiş ancak bu ateşkesin DEAŞ’ı kapsamayacağını belirtmişti.

Ülkede terör saldırıları hız kesmiyor

Öte yandan ülkede son bir haftada düzenlenen saldırıların bilançosu ağır. Motosikletli bir intihar bombacısı, geçtiğimiz hafta Kabil’de “intihar saldırılarının haram olduğu” yönünde bir fetva yayınlanmasının ardından 14 kişiyi katletti. Yine geçtiğimiz hafta, kentteki seçmen kaydetme merkezi dışında bir intihar eylemcisinin kendisini havaya uçurması sonucunda da 60 kişi ölmüş, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Taliban kan dökmeyi sürdürüyor

Yetkililer, ülkedeki şiddet eylemlerinin tırmanmasıyla Afganistan’ın Kunduz ve Gazne vilayetlerinde de dün en az 21 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Diğer yandan, İl Meclis üyesi Eminullah Ayetuddin, Reuters’a yaptığı açıklamada, dün sabah saatlerinde Taliban tarafından Kunduz’un Kale-i Zal bölgesindeki bir polis karakoluna düzenlenen saldırıda 10’u asker, 5 ‘i polis 15 kişi hayatını kaybetti. İl Meclis üyesi Esedullah el-Sadat, “Kunduz’da bir kan banyosu var. Hükümet ateşkes konusunda endişeli” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Pazar günü, Kunduz’un bir başka bölgesinde yine Taliban militanları tarafından gerçekleştirilen saldırıda en az 28 polis hayatını kaybetti.

Ülkenin doğusundaki Gazne vilayetinde ise yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 sivil öldü, 3 sivil de yaralandı. Olayın sabah saatlerinde Cicatu bölgesine bağlı işlek bir yolda yaşandığını belirten Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri, saldırıdan Taliban’ı sorumlu tuttu.

Celalabad’da 15 kişinin öldüğü saldırıda DEAŞ şüphesi

Aynı şekilde ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinden bir yetkili, dün Celalabad’daki Eğitim Bakanlığı’na bir saldırı düzenlendiğini, saldırıda 15 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Nangarhar Valiliği Sözcüsü Atallah Hocani, iki eylemcinin kendisini havaya uçurduğunu, üçüncü eylemcinin ise güvenlik güçlerince öldürüldüğünü açıkladı. Ayrıca bölgede patlayıcı yüklü bir araç bulunduğu, Eğitim Bakanlığı yakınlarına güvenli bir şekilde park edildiği kaydedildi. Hocani, olaydan DEAŞ’ı sorumlu tutarken, örgüt olaya dair henüz bir açıklama yapmadı.

Afganistan’da geçtiğimiz Nisan ayında da başkent Kabil’de yaşanan patlamalarda aralarında 9 gazetecinin de bulunduğu en az 26 kişi hayatını kaybetmişti.

İntihar saldırısı ya da mayın döşeme yöntemini sıkça kullanan militanlar nedeniyle ülkede pek çok sivil hayatını kaybediyor.