Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da orduya ait helikopter düştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan hükümeti, başkent Kabil’in doğusundaki Parvan vilayetinde orduya ait bir helikopterin düştüğünü bildirdi. Helikopterin teknik arıza nedeniyle düştüğünü ifade eden Parvan Valisi Vahide Şahkar, olayda kaç kişinin öldüğüne ya da yaralandığına dair bilgi vermedi.

Afgan ordusuna yakın Khama Press haber ajansı, Parvan vilayetinde düşen helikopterin mürettebatının 8 kişiden oluştuğunu ve kazada kurtulanın olmadığını açıkladı. Khama Press’e açıklamalarda bulunan Parvan Valisi Vahide Şahkar, helikopterin, başkent Kabil yakınlarındaki Safi Dağları’na düştüğü bilgisini verdi.

Konuya dair bir açıklama yayınlayan Taliban hareketi ise Parvan vilayetinde düşen helikopterin örgüte bağlı savaşçılar tarafından düşürüldüğünü bildirdi. Örgüt tarafından yapılan açıklamada düşürülen helikopterin, Safi Dağları’ndaki Taliban mevzilerine bombardıman düzenlediği kaydedildi.

Açıklamada, görgü tanıklarının düşen helikopterin patladığını ve patlama neticesinde büyük bir yangın çıktığını aktardığı ifade edildi. Olayın Cumartesi günü gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, helikopterin 24 saat içinde Taliban unsurları tarafından ikinci helikopter olduğuna ve olayın Taliban’ın hava saldırılarına karşı savunma gücünü ortaya koyduğuna vurgu yapıldı.

Taliban hareketi, daha önce de, başkent Kabil’in güneyindeki Lovgar vilayetinde ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü ilan etmişti. Taliban tarafından yayınlanan açıklamada, Tacikistan sınırındaki Kunduz vilayetinde yaşanan çatışmalarda, ABD kuvvetlerinin ağır kayıplar verdiğine işaret edilirken, çatışmalarda 2 ABD askeri ve 24 Afgan askerinin öldüğü, onlarca ABD’li ve Afgan askerin ise yaralandığı kaydedildi.

39 köy Taliban’ın kontrolüne geçti

Örgüt, yayınladığı başka bir açıklamada da, Afganistan’ın batısındaki Herat bölgesinde büyük bir ilerleyiş kaydederek, 39 köyü ele geçirdiğini bölgede bulunan 120 Afgan askerinden 39’unu esir aldığını duyurdu. Açıklamada, vilayet merkezinin hala Afgan ordusu kontrolünde olduğu ancak savaşçıların kenti kuşatma altında tuttuğu aktarıldı.

Taliban’dan kanlı saldırı

Bu gelişmelere paralel olarak, edinilen bilgilere göre, Taliban’a bağlı birlikler, ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinde de önemli ilerlemeler kaydediyor. Örgüte bağlı savaşçılar, Helmand vilayetinden gelen Afgan ordusuna bağlı bir ikmal konvoyunu hedef alırken, çıkan çatışmada, konvoyda bulunan çok sayıda askerin ölmesi üzerine Afgan ordusuna ait savaş uçakları bölgeye yönelik hava saldırısı düzenledi. Taliban tarafından, çatışmalara ilişkin yayınlanan açıklamada, söz konusu çatışmada 2 ABD askerinin yanı sıra, 12 Afgan askerinin öldürüldüğü bildirildi. Khama Press haber ajansının bildirdiğine göre, çatışmalarda, aralarında bir Taliban liderinin bulunduğu 17 Taliban unsuru öldürüldü.

Afgan ordusuna yakınlığıyla bilinen Khama Press’in iddialarına Taliban tarafından bir açıklama getirilmedi.

Milletvekili adayına suikast girişimi

Öte yandan, Afganistan’ın doğusundaki Host vilayetinde ise bir Afgan milletvekili adayına yönelik suikast düzenlendi. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, Host kenti yakınlarındaki Boli Brozha bölgesinde, meydana gelen suikast girişiminde, bir kişi ölürken, bombalı saldırıda bölgenin milletvekili adayı Abdulveli İhlas’ın hedef alındığı belirtildi.

ABD uçakları Taliban mevzilerini vurdu

Afgan ordusuna bağlı 15. Tugay tarafından yayınlanan açıklamada, ABD’ye ait savaş uçaklarının ülkenin güneydoğusundaki Paktiya ve Gazne bölgelerinde bulunan Taliban mevzilerine bombardıman düzenlediği, olayda 3 Taliban unsurunun öldürüldüğü açıklandı.

ABD savaş uçaklarının Gazne’de, Mokur kentine ayrı bir bombardıman düzenlediği bilgisi verilen açıklamada, bombardımanda 6 Taliban unsurunun öldüğü, 9 Taliban unsurunun ise yaralandığı kaydedildi.

Taliban’dan alimlerin kongre kararına tepki

Afganistan’daki saha gelişmelerine paralel olarak siyasi alanda da bir takım gelişmeler yaşanıyor. Taliban, İslam alimlerinin Pakistan’ın başkenti İslamabad ve Afganistan’ın başkenti Kabil’de birer kongre düzenleme kararına dair bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Bu tür kongreler, Afganistan ve ABD ordusunun mücahitlere karşı yenilgiler aldığı bir dönemde yapılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Taliban tarafından yayınlanan açıklama, “CIA, Beyaz Saray’a Taliban’ın askeri ilerleyişine karşı İslam dininin kullanılması gerektiğine dair bir rapor sunmuştur. Buna göre, bu tür kongrelerle Taliban’ın direnişinin iç savaşa sebep olduğu ve caiz olmadığı fikri yayılmak isteniyor. ABD’li eski General John Nicolson’un, dini Taliban’a karşı bir baskı aracı olarak kullanacağız şeklindeki açıklamalarını hatırlatmak istiyoruz. ABD Savunma Bakanı da, dünyadaki bütün İslam alimlerini Taliban’a karşı kullanacaklarını daha önce açıkça söylemiştir” denildi.

Kongre’nin Afganistan ve Pakistan’da düzenlenmek istendiğine işaret edilen açıklamada, iki ülkedeki İslam alimlerine bu tür kongreleri reddetme ve “ABD’nin kullanıp atacağı bir araç olmama” çağrısı yapıldı.