Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da savaşı sona erdirme çabaları devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Afganistan’daki savaşı sona erdirmek ve ulusal uzlaşmaya elverişli bir ortam yaratma çabalarına devam ediyor.

Gani, Afganistan’da uzlaşma ve barış için genişletilmiş bir danışma kurulunun oluşumunu tartışmak amacıyla Afganistan eski Meclis Başkanı Muhammed Yunus Kanuni ve Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar ile bir araya geldi.

Afganistan Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı Gani’nin, siyasi partilerin liderleriyle yaptığı istişareler, parti liderinin geri kalanıyla görüşmeler tamamlandıktan sonra ilan edilecek” ifadeleri yer aldı.

Gani, daha önce İttihad-ı İslâm-i lideri Abdurrab Resul Sayyaf, Afgan Senatosu Başkanı Fazıl Hadi Muslimyar ve Cemiyeti İslâmî Partisi liderleri ile görüşmüştü.

Afgan hükümetinin ABD endişesi

Afgan hükümeti, ABD’nin, Taliban hareketi ve Doha’daki siyasi bürosuyla doğrudan diyalog kurma çabalarından endişe ediyor.

Afgan yetkililer, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın, Kabil’deki Washington destekli hükümete, Taliban ile barış sürecinden dışlanmayacağına dair güvence vermek istediği dile getirdi.

Afganistan’da doğan ABD’li bir diplomat olan Halilzad, müzakereleri ilerletme girişimi kapsamında geçtiğimiz ay Katar’da Taliban liderleri ile bir araya geldi. Ancak Taliban, Eşref Gani liderliğindeki seçilmiş hükümetle doğrudan müzakereleri reddetti.

Gani’ye yakın bir kaynak, Devlet Başkanı Gani ve birçok Afgan politikacının, ABD tarafından barış görüşmelerinden dışladıklarını hissettiklerini dile getirdi. Gani’nin ofisi ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Taliban, geçtiğimiz ay, ABD askerlerinin çekilmesi için bir takvim sunarak ve Afganistan ile Pakistan’daki hapishanelerde tutulan üst düzeydeki Taliban komutanlarının serbest bırakılması gibi bir takım taleplerini Halilzad’a sundu.

2015 başından bu yana 30 bin Afgan güvenlik gücü öldürüldü

Öte yandan Afganistan’daki kötüleşen güvenlik durumuyla birlikte Eşref Gani, 2015 başından bu yana yaklaşık 30 bin Afgan güvenlik gücünün öldürüldüğünü açıkladı.

Washington’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde düzenlenen bir oturuma video konferansı ile katılan Gani, “2015 yılının başından beri güvenlik güçlerimizin 28 bin 529 üyesi ve 58 ABD’li hayatını kaybetti. Afganistan’ın ulusal güvenlik güçlerine saygımı göstermek istiyorum ve her biri birer gönüllü. Zorunlu hizmetimiz yok, kimse zorlanmıyor. Ulusal bir motivasyon olmasa, insanların hayatlarını 200 dolarlık bir maaş için feda edeceğini sanmıyorum” şeklinde konuştu.