Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da ‘Save The Children’ ofisine yapılan saldırıyı DEAŞ üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ, Afganistan’daki ‘Save The Children’ ofisine yapılan saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

DEAŞ’e bağlı Amak Ajansı, Afganistan’ın doğusundaki Celalabad şehrinde bulunan uluslararası sivil toplum örgütü Save the Children’ın (Çocukları Kurtarın) ofisini hedef alan intihar saldırısını DEAŞ’ın üstlendiğine ilişkin bir bildiri yayınladı.

Bildiride, “Afganistan’ın doğusundaki Celalabad şehrinde yapılan 3 intihar ve bir bomba yüklü araçla yapılan saldırılarda İngiliz, İsveç ve Afgan hükümet kurumlarını hedef alındı” ifadelerine yer verildi.

4 kişi öldü

Afgan yetkililer, Afganistan’ın doğusundaki Celalabad şehrinde bulunan Save the Children uluslararası sivil toplum örgütüne yapılan saldırıda en az 4 kişinin öldüğünü bildirdi.

Nangarhar Valiliği Sözcüsü Ataullah Hogyani, yaptığı açıklamada, Celalabad kentindeki ofisi hedef alan saldırıda biri güvenlik görevlisi 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Ayrıca 2 saldırganın öldüğü bildirildi.

İlk belirlemelere göre saldırıda 12 kişinin yaralandığını kaydeden Hogyani, 9 kişinin tedavi gördükleri hastaneden taburcu edildiklerini sözlerine ekledi.

İngiliz sivil toplum örgütü Save the Children da ülkedeki programların askıya alındığını açıkladı. İsmini vermek istemeyen bir kaynak, yerel yetkililerin operasyonların sona erdiğini bildiren açıklamalarının aksine, saldırıların başlamasından 7 saat sonra yaptığı açıklamada “Saldırı halen sürüyor” ifadelerini kullandı.