Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da Taliban saldırısı: 30 güvenlik görevlisi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kabil/ Şarku’l Avsat

Afgan yetkililer tarafından bugün yapılan açıklamada Taliban’ın düzenlediği saldırıda en az 30 güvenlik görevlisinin öldüğü duyuruldu. Olayın ülkenin batısında, İran sınırındaki Farah’ta meydana geldiği belirtildi.

Taliban, yabancı güçleri uzaklaştırmak ve Batı destekli hükümeti devirmek için stratejik bölgelerdeki saldırılarını yoğunlaştırmış durumda.

Son olay, Taliban’ın 4 gün önce Farah çevresindeki kontrol noktalarına düzenlediği saldırının ardından geldi. Söz konusu saldırıda 50 polis ve asker ölmüştü.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nacib Daniş “Üzgünüm. Ne yazık ki birçok kişi Farah’da öldürüldü” diye konuştu. Sözcü, dünden bu yana 30’dan fazla polis memurunun öldürüldüğünü, bölgeye askeri takviye gönderildiğini belirtti.

Saldırıların Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkede siyasi anlaşmanın yollarını aradığı bir dönemde gerçekleştirilmesinin örgütün söz konusu girişimi engelleme çalışması olarak yorumlanıyor.

Taliban Sözcüsü Yusuf Ahmedi, saldırının sorumluluğunu üstlendiği açıklamasında 35 güvenlik görevlisini öldürdüklerini, 2 kişiyi rehin aldıklarını ve yüklü miktarda silah ele geçirdiklerini öne sürdü.

ABD’li komutanlar, Taliban’ın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile barış müzakerelerine başlamak için temaslarda bulunurken askeri çabaların da hızlandırılması gerektiğini bildirdi.

Zalmay Halilzad, geçen hafta sonu Kabil’de Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile görüşmüştü. Halilzad ayrıca geçen ay da Taliban temsilcileriyle Katar’da toplantılar gerçekleştirmişti.

Afganistan’da tarihin en büyük kayıpları veriliyor

NATO liderliğindeki ‘sağlam destek’ misyonunun tahminlerine göre Afganistan tarihinin en büyük kayıplarının yaşanmasına neden olan Farah saldırıları Afgan kuvvetleri üzerinde baskıya neden oluyor.

Hükümet kayıplarla ilgili kesin bilgi veremezken yetkililer her ay en az 500 kişinin öldürüldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını belirtiyor.