Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki 13 bölgede Taliban’a operasyon düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan Haber Ajansı Hama Press’in dün aktardığı bilgilere göre, Afganistan Savunma Bakanlığı, son 24 saatte 13 bölgeye operasyon düzenlediğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada Milli Savunma güçleri ve Afgan emniyetinin son 24 saat içerisinde, 17 planlı operasyon, 22 özel operasyon, 10 gece baskını ve 10 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamanın devamında, Taliban militanlarının çoğu kaybını Gur vilayetinin Tayvara ilçesinde verdiği ifade edildi. Öyle ki bölgede 10 militan öldürülürken 5 militan da yaralandı. Diğer taraftan Savunma Bakanlığı’nın aktardığına göre bölgeyi teröristlerden temizleme operasyonu sırasında Afgan Emniyet güçleri Paktiya vilayetinin Jani Khail bölgesinde 4 militanı, Helmend Vilayetinin Neva bölgesinde 3 militanın öldürdü, birkaç militanı da yaraladı. Hükümet karşıtı radikal gruplar ise yapılan açıklamalar üzerinde şu ana kadar bir yorumda bulunmadı. Son aylarda Taliban Hareketi liderliğindeki ayaklanma ülke genelinde artarken Afganistan emniyet güçleri, terörle mücadele operasyonlarını sıklaştırdı. Taliban bu yılın başlarında bahar saldırılarını ilan ettikten sonra ülkedeki kilit bölgelere gerçekleştirdiği saldırıları yoğunlaştırdı.

Yetkililer iki gün önce, Taliban militanlarıyla yapılan çatışmalarda birçok sorunlarla karşı karşıya olan Helmend vilayetinde 8 polisin öldüğünü bildirdi. Helmen Eyaleti meclisinden bir yetkili Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada dün gece Neva ilçesinde 9 polisin yaralandığını söyledi. Yetkili Taliban Hareketi’nin Neva ilçesinin merkezine doğru ilerlemek istediğini ancak Afgan güçlerin güçlü direnişi sayesinde bunun engellendiğini belirtti. Helmen vilayeti valisi sadece 4 polisin öldürüldüğünü, 6 polisin de yaralandığını belirterek Afgan emniyet güçleri ve Taliban militanları arasında çatışmalar yaşandığını vurguladı. Meclis yetkilisi, “Taliban, son birkaç gün içerisinde gerçekleştirilen operasyonlarda öldürülen 8 komutanının intikamı almak için Neva ilçesinin merkezine bir saldırı gerçekleştirmek istiyordu. Helmend eyaletin en az yüzde 80’ini kontrolü altında bulunduran Taliban Hareketi bölgenin genelindeki emniyet merkezine ve kontrol gerçekleştirdiği saldırıları artırdı. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler’in (BM) Afganistan Yardım Misyonu UNAMA dün yayınladığı ön raporda bu ayın başlarında Afganistan’ın kuzeyindeki Sar-i Pol eyaletinde yapılan katliamda çoğu sivil olan yaklaşık 36 kişinin öldürüldüğü belirtildi. Söz konusu katliam Sayyad ilçesine bağlı Mirzavlang bölgesinde gerçekleşti. DEAŞ ve Taliban militanları ilçeye saldırarak bölgedeki emniyet merkezlerini ele geçirdi. BM Genel Sekreteri’nin Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamomoto, “Sivilleri ve savaşmayan insanları hedef alan ve açıkça uluslararası kanunları çiğneyen bu alçak saldırıyı kınıyorum” dedi.

UNAMA, aralarında sivillerin ve hükümet yanlısı güçlerin de bulunduğu en az 18 kişinin Mirzavlang bölgesinden kaçmaya çalıştığı sırada silahlı militanlar tarafından vurulduğunu belirtti. UNAMA’nın yayınladığı raporda “Bu öldürülen kişilerin dışında aralarında bir kadının da bulunduğu birçok kişinin üzerine köyden kaçmaya çalıştıkları sırada ateş açıldı” dendi. BM şu ana kadar herhangi bir kişinin kafasının kesildiği gösteren bir delile rastlamadıklarını söyledi. Ancak mezhepsel nefretin, çoğunluğunu Şiiler’in oluşturduğu Mirzavlang bölgesindeki katliamın gerçekleştirilme sebeplerinden biri olduğu yönündeki suçlamaların çözülmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Militanların köyü ele geçirmesinden bir gün sonra yetkililer yaptığı açıklamada, köyde en az 50 sivilin öldürüldüğünü, 25 kişinin de kayıp olduğunu, militanların onları esir almış olabileceğini söyledi. Taliban köyü ele geçirdiğini açıklamasına rağmen, bölgedeki sivilleri öldürdüğünü veya bölgedeki çatışmalarda DEAŞ’la iş birliği yaptığı iddialarını yalanladı. Çoğu Şii olan ve Afganistan nüfusunun azınlığını oluşturan Hazaralar, son olarak DEAŞ tarafından gerçekleştirilen saldırıların hedefi oldu. Bu ayın başında DEAŞ militanlarının Afganistan’ın Herat Vilayetin’deki bir mescide yaptıkları baskın sonucunda en az 29 kişi öldü, 60 kişi de yaralanmıştı.