Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki askeri operasyonda 76 terörist öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde sekiz bölgede Afgan Milli Savunma ve Güvenlik Güçleri üyelerinin gerçekleştirdiği askeri operasyonlarda en az 76 militanın öldüğünü bildirdi.

Açıklamada, saldırılarda başlıca Taliban liderlerinden üçü öldürüldüğünü söyledi.

Bakanlık, askeri operasyonlar sırasında 14 militanın tutuklandığını, askeri operasyonların Nangarhar,Lagman, Nuristan, Gazneli, Uruzgan, Herat, Faryab ve Cüzcan illerinde gerçekleştirildi.

Bakanlık, askeri operasyonlar sırasında birçok terörist sığınağının ve silahlarının imha edildiğini belirtti.

Bakanlık, operasyonlarda güvenlik güçleri ya da siviller arasından kaybın olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Bakanlık, görev sırasında altı özel operasyon gerçekleştirildiğini ve sekiz ilde dokuz adet temizleme operasyonu gerçekleştirildiğini söyledi.

Afganistan Hava Kuvvetleri operasyonda 93 hava uçuşu gerçekleştirdi. Taliban ise açıklama yapmadı.

Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan’ın başkenti Kabil’deki geçtiğimiz mayıs ayında saldırıya uğrayan elçiliğinin yeniden açılmasını desteklediğini ortaya koydu

Dergide, Afganistan’daki gergin güvenlik durumuna rağmen, geçici bir barınakta geçen yazdan bu yana merkezi bir diplomat ekibinin çalıştığı bilgisi verildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Alman haber ajansından bu derginin geçtiğimiz Kasım ayında ülkeye dönme sürecinin başladığına dair yazdığı haberler hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Dergiye göre, sürecin en az 2021 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Ayrıca alman büyükelçisi Walter Hassman şu an Kabildeki Amerikan büyükelçiliğinin içinde küçük bir ekiple beraber çalışıyor.

31 Mayıs’ta Alman Büyükelçilik binası bombalı saldırıya uğramıştı. Saldırı sonucu bina ciddi şekilde hasar görmekle birlikte bekçi de dahil olmak üzere çoğunluğu Afgan vatandaşı 150 kişi öldü.

Güvenlik uzmanlarına göre, saldırının arkasında Taliban ile yakından bağlantılı olan Hakkani terör örgütü var.