Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki barış sürecine ilişkin endişeler artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da Taliban ile Kabil yönetimi arasında çatışmalar giderek şiddetlenirken, barış sürecine ilişkin endişeler de her geçen gün artıyor.

Barış görüşmelerinin durduğu ülkede, Afganistan hükümeti, çeşitli operasyonlar sırasında 67 Taliban militanının öldürüldüğünü duyurdu. Afganistan haber ajansı Tolo News’in aktardığına göre Savunma Bakanlığı, 14 Eylül’de yaptığı açıklamada, son 24 saatte 67 isyancının öldürüldüğünü belirtti. Hükümet tarafından yapılan açıklamada ayrıca, geçtiğimiz haftalarda Taliban tarafından işgal edilen Nangarhar, Paktika, Gazne, Lovgar, Kandehar, Badgis, Faryab, Beğlan ve Helmend’de operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.

Saldırılar gerilimi tırmandırıyor

Taliban ise birçok bölgeye saldırı düzenlediklerini duyururken, başkent Kabil’in doğusundaki Lagman’da yer alan Celalabad bölgesindeki bir güvenlik merkezine düzenlenen saldırıda hükümete bağlı çok sayıda kişinin yaralandığı ifade edildi. Taliban, Kabil’in güneyindeki Lovgar’daki Kabul- Gardez yolu üzerindeki Juma’da askerlere ait bir zırhlı aracı imha ettiklerini ve bölgede çatışmaların devam ettiğini açıkladı.

ABD’li eski komutan: Benzeri yaşanmamış bir fırsat

Taliban’ın Gazne ve Afganistan hükümeti kontrolündeki diğer bölgelere yönelik saldırıları devam ederken, Afganistan’daki ABD güçleri eski komutanı General John W. Nicholson, Afganistan’da barışın sağlanması için benzeri görülmemiş bir fırsatın mevcut olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra ABD güçlerinin ülkede geçen yıllara göre hava saldırıları ikiye katlanırken, Taliban’da Afganistan’ın farklı bölgelerindeki saldırılarını hızlandırmış durumda.

Taliban unsurları, kuzey Kunduz’daki Çari Dera ilçesinde bulunan askeri bir kontrol noktasına saldırı düzenledi. Saldırıda zırhlı bir aracın imha edildiği, altı askerin öldüğü ifade edilirken, Paktika’daki Zurmat ilçesinde bulunan Niknam bölgesinde de hükümet güçlerine saldırı yapıldığı vurgulandı.

Taliban saldırısında 6 polis öldü

Hükümet güçleri, Afganistan’ın kuzeyindeki Samangan kentinde Taliban tarafından gerçekleştirilen saldırılar sırasında 6 polis memurunun öldürüldüğünü ve 17 memurun da yaralandığını duyurdu. Tolo News’in haberine göre Samangan’daki Daru-l Yusuf bölgesinde yaşanan çatışmalarda 4 Taliban unsuru da öldürüldü.

Ülkede barışa yönelik endişeler artıyor

Geçtiğimiz haftalarda Afganistan’ın tanık olduğu silahlı operasyonlar, Taliban ile olası diyalog umutlarına rağmen ülkenin gidişatına dair endişelere neden oldu. Söz konusu bu operasyonlar, 2018 yılında dünya genelindeki en kanlı operasyonlar olurken, Suriye ve diğer bölgelerdeki şiddet düzeyinin de önüne geçti.

Rakamlar korkunç

ABD Barış Enstitüsü’nde Analist John Walsh, “Afganistan’daki artan kurban sayısı ve Suriye’deki olası çatışma sonuçlarıyla birlikte operasyonların dünyadaki en kanlı çatışma olabileceğini” belirtti. Uluslararası Kriz Enstitüsüne danışmanlık yapan Graeme Smith ise “Afganistan’daki savaşın siviller de dahil olmak üzere 2018 yılında 20 binden fazla kişinin ölmesine neden olduğunu” vurguladı. Söz konusu bu oran, 2017 yılında 19 bin 694 civarındaydı.

Rusya’dan müzakere açıklaması

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ülkesinin Taliban’ı müzakere masasına oturtma girişimlerine karşı olduğunu açıkladı. Afganistan sorununa bir çözüm bulmanın, zorlama ile değil ikna yöntemiyle sağlanacağını belirten Zaharova, Moskova’nın uluslararası müzakereler çerçevesinde aradığının da bu olduğuna dikkati çekti. Rusya hükümeti, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Afganistan konulu müzakerelere yönelik Moskova’nın tavrının, müzakerelere katılan ülkelerin (Rusya, Çin, Pakistan, İran, Hindistan ve Afganistan) altılı görüşmeleri temelinde belirlendiğine dikkati çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise “Bu tavırla, Afganistan’daki Afgan ulusal uzlaşı ve barış sürecinin teşviki amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.

ABD, geçtiğimiz yıl Moskova görüşmelerine davet edilmiş, ancak Rusya’yı “Taliban’a silah ve finansman desteği sağlamak” ile suçlayarak daveti geri çevirmişti.