Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki çatışmalarda Taliban büyük kayıplar veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad/Şarku’l Avsat

Afganistan Hama Press Haber Ajansı’nın aktardığına göre dün, Afganistan’ın güneyindeki Ferah kentinde çıkan çatışmalarda Taliban unsurlarından 17’si ölürken 20’si de yaralandı.

Afgan ordusuna bağlı “Feylek Zafer 207” tugayı tarafından yapılan açıklamada Taliban ile Milli Savunma Güçleri arasında Ferah ve Host kentleri ile birkaç köyde çatışma çıktığı ve çatışmalar sonucunda en az 7 silahlı Taliban unsurunun öldüğü belirtildi. Açıklamanın devamında 16 unsuru yaralanan Taliban’a ait iki aracın da patladığı ifade edildi.

Açıklamada Gur eyaletine bağlı Şahar Sada bölgesine düzenlenen hava saldırısında en az 8 Taliban unsurunun öldüğü ve 4’ünün de yaralandığı belirtilirken Taliban gibi ülkedeki radikal örgütlerden şu ana kadar konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Öte yandan Afganistan’ın kuzeyindeki Fayrab eyaletinde yaşanan çatışmalarda aralarından yerel liderin de bulunduğu en az 32 Taliban militanı öldürüldü.

Feylek Zafer 207 tugayı tarafından yapılan açıklamanın devamında Kaysar bölgesine bağlı bir köyde Milli Savunma güçleri ile Taliban unsurları arasında çıkan çatışmalarda en az 18 militanın öldüğü ve bunların arasında Taliban’ın yerel komutanının da bulunduğu belirtildi.

Milli güçlerin çatışmalar sırasında hava desteği aldığı belirtilen açıklamada bu destek sonucunda en az 14 silahlı militanın yaralandığı zikredildi.

Feylek Şahin 209 tugayı tarafından yapılan açıklamada ise yaşanan çatışmalarda Taliban’a ait en az 5 aracın havaya uçurulduğu ve 15 çeşit silahın imha edildiği ifade edildi. Afganistan’ın kuzeyindeki karışık bölgelerden biri olan Faryab’da Taliban ve diğer radikal örgütler etkin ve bölgede terör saldırıları gerçekleştiriyor.

Diğer taraftan bu hafta binlerce Afganistanlı bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı Gazne kentine kaçtı. Söz konusu gelişmeler 17 senelik iç savaştaki en kötü dönemin yaşandığını gösteriyor. Taliban ise bir haftadır Afganistan özel güçleri ile hükümet yanlısı milislerin (Caguri ve Malastan bölgesindeki Hazara azınlığına ait unsurlardan oluşuyor) saldırısına uğruyor. Yerel kaynaklara göre yaşanan çatışmalarda yüzlerce sivil ve savaşçı hayatını kaybetti.

Bölgedeki aileler gece vakti evinden ayrıldığını ve Taliban’ın kontrol noktalarına yakalanmamak için patika yolları takip ettiğini söylüyor. 5 çocuğu olan Zeynep, arabasını Caguri’nin topraklı yollarında 12 saat boyunca sürdüğünü belirtti. Zeynep “Başka ailelerin kaçma kararını almasından korktuk ve biz de kaçtık ”ifadelerini kullandı. “Daha önce bu kadar şiddetli çatışmalar görmemiştik” diyen Zeynep kendisini koruması için kocasının yanına gittiğini söyledi.

Yerel Kızılay müdürü Abdulhalim Nuri Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada en az bin ailenin Gazne ’deki küçük cami ve otellere sığındığını, geri kalanların da akrabalarının yanına gittiğini söyledi.

Gazne Eyalet Sözcüsü Ahmed Han Sirat, Afgan güçlerinin ABD’nin desteği ile birlikte bölgedeki saldırılarını yoğunlaştırdığını belirterek aralıklı çatışmalara rağmen vaziyetin kontrol altına alındığını söyledi.

Gazne ‘deki mescitlerden birine sığınan Muhammed Ali AFP’ye yaptığı açıklamada mescitte 9 akrabası ile beraber kaldıklarını ve Caguri kentinin çok sayıdaki Taliban militanı tarafından kuşatılmış olduğunu söyledi. Ali, militanların çapraz gece görüş gözlüğü ve ağır silahlar ile çok hazırlıklı olduklarını söyledi. Geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan çatışmalar Hazara azınlıklarının yaşadığı bölgede gerçekleşiyor.

Taliban’ın aksine Hazaraların büyük bir kısmı Şii. Hazaraların büyük çoğunluğu, 1996-2001 yıllarında iktidar oldukları süreçte insan haklarını ihlal etmekle suçlanan Peştunlardan oluşuyor.