Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki iki ayrı hava saldırısında onlarca sivil hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kabil/Şarku’l Avsat

Afganistanlı yetkililer, Pazartesi günü Afganistan’ın Vardak ve Kapisa bölgelerine yapılan iki ayrı hava operasyonunda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu en az 25 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

İl meclis üyeleri, ABD askeri savaş uçağının Pazartesi gecesi ülkenin merkez bölgesindeki Vardak’da bir evi yanlışlıkla hedef alması sonucu en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yetkililer, ABD-Afganistan ortak operasyonunda, Vardak bölgesinde Taliban tarafından yönetilen bir hapishanenin imha edildiğini ve isyancılar tarafından mahkûm edilen 8 kişinin de kurtarıldığını kaydetti.

İl Meclis Üyesi Mirwais Amiri, yaptığı açıklamada hapishane saldırısı sonucu, en az 40 Taliban üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

Öte yandan, İl Meclis üyesi Muhammed Han Safi de Kapisa hava saldırısında aralarında kadınların ve çocukların da olduğu toplam 13 sivilin öldüğünü duyurdu. Düzenlenen operasyonda 5 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Afganistan’daki ABD kuvvetleri tarafından yayınlanan bildirilerde, ülkenin güneyine yapılan saldırıda, sadece hükümet yanlısı 6 milisin hayatını kaybettiği ve sivillerden hiç kimsenin ölmediği aktarıldı.

ABD Savunma Bakanı Jim Matisse Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ordusunun sivil halkın zarar görmesine sebep olan Taliban saldırına devam edebilmek için, Afganistan’daki askeri taktiklerini düzenlemeye çalıştığını kaydetti.

Pentagon’da basın açıklaması yapan Matisse şu ifadeleri kullandı:

“Taliban geçen yıla oranla bu yıl ağır kayıplar yaşadı ama savaşmaya devan etti. Taktik geliştirmeye çalışıyoruz. Belli alanlara daha fazla destek sağlayacağız.”