Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki saldırıyı DEAŞ üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen protesto gösterilerini hedef alan ve 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen ve protestocuları hedef alan intihar saldırısında resmi açıklamalara göre, 6 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

İçişleri Bakanı Yardımcısı sözcüsü Nusret Rahimi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırı sonrası 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin de yaralandığını belirtti.

Saldırının, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınındaki İstiklal Lisesi’nin yer aldığı caddede meydana geldiği bildirildi. Aynı cadde üzerinde Dışişleri Bakanlığı binası ve Kabil’e resmi ziyaretlerde bulunan heyetlerin konakladığı Serena Oteli bulunuyor.

Saldırıyı DEAŞ üstlendi

Afganistan’da azınlık Şii Hazara halkına yönelik Taliban saldırılarını önlemedeki başarısızlığı protesto etmek için Kabil’de toplanan yüzlerce göstericinin arasında gerçekleşen ve en az 6 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını DEAŞ üstlendi. Örgütün haber ajansı AMAK, Telegram üzerinden yayınladığı açıklamada, “İntihar saldırısı Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında toplanan Şii kalabalığı vurdu” denildi.

Yaralılar olay yerine gelen ambulanslar ile çevredeki hastanelere kaldırılırken, saldırının meydana geldiği bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Olay anına dair yayınlanan kamera görüntülerinde paniğe kapılan insanların ofislerinden çıkarak kaçmaya başladığı görülüyor.

Eşref Gani’den tepki

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, önceki gün paylaştığı kınama mesajında, saldırıların arkasındaki terörün, sinsi hedeflerine ulaşamayacağını söyledi.

Kabil’deki büyük meydanda Hazara aktivistlerin toplanmasının ardından yetkililer meydana çıkan ana caddeleri geçişe kapattı ve bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Saldırıya ilişkin bilgi veren bir polis memuru, patlamanın ardından yerde 10 ile 15 arasında ceset gördüğünü aktardı. İsminin açıklanmasını istemeyen polis memuru, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Olayın intihar saldırısı mı yoksa öncesinde bölgeye yerleştirilen bombanın patlatılması şeklinde mi gerçekleştiği hakkında bir şey söylemek zor” dedi.

Son dönemlerde Gazne kentinde azınlık Şii Hazara halkına yönelik Taliban saldırılarını önlemedeki başarısızlığı protesto etmek isteyen yüzlerce üniversite öğrencisi sokaklara döküldü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı karşısında protesto eylemine katılan Şii göstericiler, Eşref Gani’ye çağrıda bulunarak, Taliban’ın tamamen Gazne’den çıkarılması için başkanlık kararnamesi yayınlamasını talep etti. Hükümet güçleri, Gazne kentinde Taliban militanlarıyla girdiği son çatışmalarda ağır kayıplar vermişti.

Çatışmalar devam ediyor

Afgan Milletvekili Ali Ekber Kasımi, Gazne kentinde 24 saat içerisinde güvenlik güçleriyle Taliban militanları arasında çıkan çatışmaların Caguri bölgesinde yoğunlaştığını söyledi. Associated Press’in aktardığına göre, Genelkurmay Başkanı Muhammed Şerif Yaftali, Caguri bölgesindeki çatışmaların sürdüğünü ayrıca güvenlik güçlerinin ağır kayıplar verdiğini söyledi. Ancak Yaftali hayatını kaybedenlerin sayısına dair herhangi bir bilgi vermekten kaçındı. Aynı şekilde Afgan yetkililerden önceki gün yapılan açıklamada, ABD ile siyasi uzlaşma çabalarının olduğu bir ortamda Taliban hareketinin cephelerdeki baskısını artırdığı ve çıkan şiddetli çatışmalarda güvenlik görevlilerinden çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Yerel yetkililer, önceki gece Taliban militanlarının Farah kentinde bir kontrol noktasına yönelik düzenlediği saldırıda güvenlik güçlerinden yaklaşık 50 kişinin öldürüldüğünü bildirmişti.

Taliban hareketi, militanlarının bazı bölgelerde yürüttüğü faaliyetlere ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu. Örgütten yapılan bir açıklamada, militanların Afganistan’ın kuzeybatısında yer alan Badgis Vilayeti’ndeki Ab Kemari müdürlüğüne düzenlediği saldırı sonrasında merkezin kontrolünü ele geçirdiği belirtildi. Açıklamada, çatışmalarda 5 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü, 4 kişinin yaralandığı ve ikisinin durumunun ağır olduğu ifade edildi.

Örgütün Kunduz’da süren çatışmalara ilişkin bir diğer açıklamasında, Kunduz vilayetinin kuzeyinde yer alan Deşt-i Arçi bölgesinde militanlarla hükümet güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalarda 30 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü ve burada bulunan askeri üssün örgütün eline geçtiği belirtildi.