Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’daki Taliban saldırılarında 19 polis öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da Taliban’ın iki ayrı kontrol noktasında gerçekleştirdiği saldırılarda toplam 19 polisin öldüğü bildirildi.

Afgan yetkililer, Taliban’ın ülkenin batısındaki Ferah ve kuzeyindeki Gazni vilayetlerinde iki ayrı saldırı düzenlediğini duyurdu.

Alman Haber Ajans’ına (DPA) konuşan Ferah İl Konseyi üyelerinden Hayr Muhammed Nur Ziya ve Ferid Baktar, saldırıda 10 Afgan polisinin öldüğünü, ilisinin de Taliban tarafından esir alındığını aktardı. Saldırının sabah saatlerine karşı kontrol noktalarına yapıldığını belirten Ziya, silahlı militanların tüm teçhizatları bölgeden ayrıldıklarını ifade etti.

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre diğer saldırı ise ülkenin kuzeyindeki Gazni vilayetinde gerçekleşti. Taliban’ın benzer şekilde kontrol noktasına yaptığı saldırıda dokuz Afgan polisi öldü.

Bölge Milletvekili Muhammed Arif Rahmani, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda saldırılarda dört polisin de yaralandığını aktardı. “Afgan ordusuna ait tanklar polise yardım için gitmedi” ifadesini kulllandı.

Gazni vilayeti Yerel Meclis üyesi Nasr Ahmed Faciri, saldırıyla ilgili açıklamaları doğruladı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, kontrol noktasından yağmaladıkları teçhizatın ve esir alınan iki polisin fotoğrafını Twitter üzerinden yayınladı. Mücahid mesajda, silahlı güçlerin kontrol noktasına yaptığı saldırıda sekiz polisin öldüğünü, beşinin de yaralandığını söyledi.

NATO’nun 2014’te Afganistan’dan çekilmesinin ardından silahlı grupların hükümet kurumları ve güvenlik noktalarına yönelik saldırıları günden güne arttı.