Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’ın Celalabad kentinde intihar saldırısı: 9 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinin merkezi Celalabad kentinde meydana gelen bir intihar saldırısında en az 9 kişi hayatını kaybetti. Yerel kaynaklar, saldırının Afganistan’daki güvenlik boşluğunu ortaya koyduğunu ifade ediyor.

Olayda, üzerinde patlayıcı düzenek olan bir saldırgan, görevinden uzaklaştırılan bir polis komiseri için dayanışma eylemi düzenleyen kalabalığın içine girerek üzerindeki düzeneği patlattı.

Nangarhar Vilayeti Resmi Sözcüsü Ataullah Hogiyani, konuya ilişkin olarak, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Maalesef tamamı sivil 8 kişi hayatını kaybetti” dedi.

Patlamada, ayrıca, 15 kişi de yaralanırken, Nangarhar Vilayeti Sağlık Müdürü, patlamada yaralanan sivillerin bazılarının durumunun ağır olduğu bilgisini verdi.

DEAŞ terör örgütünün Afganistan’da en etkin olduğu vilayet olarak gösterilen Nangarhan vilayetinde Taliban da etkinliğini sürdürüyor.

DEAŞ faaliyetlerini 3 bölgede sınırlandırdı

Afgan ve ABD’li yetkililer, DEAŞ terör örgütünün Ocak 2017’de ülkedeki 9 bölgede faaliyet gösterdiğini ama Afganistan ve Pakistan güvenlik güçlerinin baskıları sonucunda örgütün faaliyetlerinin 3 bölgede sınırlandırıldığını ifade etti. Buna rağmen DEAŞ terör örgütünün saldırılarını Kabil’in doğusunda yoğunlaştırdığını ve yer yer Taliban güçleriyle de çatışmalara girdiğini vurguladı.