Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’ın doğusunda Horasan Grubu’nun iki lideri yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan güvenlik güçleri, Afganistan’ın doğusunda yer alan Nangarhar vilayetinde DEAŞ’a bağlı Horasan Grubu’nun 2 liderini yakaladı.

Alman haber ajansı DPA, Nangarhar’da bulunan Muhmand Dara bölgesinde DEAŞ’a bağlı Horasan Grubu’nun iki liderinin tutuklandığına dair haberin Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından teyit edildiğini duyurdu.

Haberde, ele geçirilen liderlerden Hacı Ruhullah’ın Muhmand Dara bölge lideri olduğu belirtilirken, diğerinin ise Hicretullah isimli bir başka lider olduğu kaydedildi.

Söz konusu iki liderin yakalanma haberi, Nangarhar Valisi Ataullah Hucayani’nin, eski Taliban komutanı olan ve ardından DEAŞ örgütüne geçen Saba Gül adlı yerel bir liderin pazartesi günü öğleden sonra bir drone saldırısında öldürüldüğünü açıklamasının ardından geldi.

DEAŞ Taliban militanlarına saldırdı

AFP’de yer alan başka bir haberde, ülkenin kuzeyinde DEAŞ militanlarının bir cenaze törenine katılan Taliban militanlarına karşı düzenlediği saldırıda en az 15 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi.

Taliban saldırı hakkında henüz yorum yapmazken, DEAŞ da sorumluluğu üstlendiğine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Afganistan’da ilk kez 2014 yılında ortaya çıkan DEAŞ, Pakistan sınırında bulunan, Taliban ve Afgan hükümet güçlerinin savaştığı ülkenin doğusundaki Nangarhar ve Kunar vilayetlerinde yer alan geniş bölgeleri kontrol altına aldı.

AFP, DEAŞ’ın varlığını Taliban’ın Afgan güçleri ve ABD ile savaştığı kuzeydeki bölgelere doğru genişlettiğine dikkat çekti.

Taliban, Afganistan’daki en büyük silahlı grup olmasına rağmen, DEAŞ ülkede güçlü bir varlık göstererek, Kabil dahil birçok şehirde defalarca saldırı düzenledi.

Gazeteciler için en kanlı ay

Öte yandan DPA tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu yılın ilk 6 ayı Afganistan’daki gazeteciler için en kanlı dönem oldu.

Afgan Gazeteciler Güvenliği Komitesi, 30 Nisan’da Kabil’e düzenlenen saldırı sırasında 9 gazetecinin öldüğünü ve 6’sının yaralandığını, Kandahar’da meydana gelen bir başka saldırıda ise 2 gazetecinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

2017 yılında 10 gazetecinin öldürüldüğünü aktaran Komisyon, 89 şiddet olayının kaydedildiği bilgisini verdi.

Bu olayların 37’sinden Taliban ve DEAŞ’ın sorumlu olduğunu belirten Komisyon, gazetecilere karşı şiddetin en fazla Taliban ve DEAŞ’ın bulunduğu bölgelerde yaşandığına dikkat çekti.