Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’nda kanlı çatışmalar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da Taliban militanları, ülkenin batısındaki Farah vilayetinin merkezine saldırdı. Çıkan çatışmalarda 8 güvenlik görevlisi ve örgüte bağlı 7 militanın öldüğü bildirildi.

Farah Kent Meclisi Başkan Yardımcısı Hacı Hayr Muhammed, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Taliban militanları, Perşembe akşam saatlerinde ülkenin batısındaki Farah vilayetinin merkezine dört koldan saldırdı. Saldırganların güvenlik kontrol noktasına yaptığı baskında hayatını kaybeden 8 güvenlik görevlisi, Farah’ı işgal girişimini engellemeyi başardı” dedi.

Muhammed’in aktardığına göre, 1. Polis Bölgesi içindeki Şeyh Abad bölgesinde insansız hava aracı (İHA) ile yapılan saldırıda örgüte bağlı 7 militan öldürüldü. İHA’nın sıradan bir taşıma aracı tarafından hedef aldığı belirtildi. Taliban kanadından saldırıya ilişkin henüz bir yorum yapılmadı.

Devlet Abad’da en az 20 Taliban militanı öldürüldü

Hama Press haber ajansının Afgan ordusu yetkililerinden edindiği bilgilere göre, Taliban özel kuvvetleri ‘Kırmızı Birlik’in komutanı, Afganistan’ın kuzeyindeki Faryab kentinde meydana gelen çatışmalarda öldürüldü. Ordu kaynakları, Devlet Abad yakınlarında çıkan çatışmalarda ise aralarında örgütün saha komutanlarından Molla Necibullah’ın da bulunduğu en az 20 militanın öldürüldüğünü aktardı.

Buna karşılık Taliban hareketi de, militanlarının bazı bölgelerde yürüttüğü faaliyetlere ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu. Örgütten yapılan bir açıklamada, militanların Afganistan’ın kuzeybatısında yer alan Badgis Vilayeti’ndeki Ab Kemari müdürlüğüne düzenlediği saldırı sonrasında merkezin kontrolünü ele geçirdiğini belirtildi. Açıklamada, çatışmalarda İsmet ve Zarif isimli iki subay da dahil olmak üzere 5 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü, 4 kişinin yaralandığı ve ikisinin durumunun ağır olduğu ifade edildi.

Kunduz’da çıkan çatışmalarda çok sayıda güvenlik görevlisi öldü

Örgütün Kunduz’da süren çatışmalara ilişkin bir diğer açıklamasında, Kunduz vilayetinin kuzeyinde yer alan Deşt-i Arçi bölgesinde militanlarla hükümet güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalarda 22 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü ve burada bulunan askeri üssün örgütün eline geçtiği belirtildi. Açıklamada, Taliban kuvvetlerinin zırhlı füze ile bir tankı imha etmeyi başardığını ve hükümet güçlerinin yeni üyelerinden 11’ini öldürüldüğü bildiriliyor.

Taliban kanadından yapılan açıklamada, hükümet güçlerinin ağır kayıp verdiği belirtilerek son 24 saat içerisinde 96 ordu mensubunun öldürüldüğü iddia edildi.