Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Afrika Aslanı 2018’ tatbikatı Fas’ta başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ın başkenti Rabat’ta yapılan açıklamada, ABD-Fas ortak “2018 Afrika Aslanı” tatbikatının 16 Nisan’da Fas’ın güney bölgesinin Genel Komutanlığının komuta ve kontrolü altında Agadir, Tifnit, Tan Tan, Tiznit, Bencerir ve Kenitra bölgesinde başladığı duyruldu.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, tatbikatın 15. uygulamasının 15 ülkeden askeri birimlerin ve gözlemcilerin katılımıyla gerçekleştiği belirtildi.

Bu ülkeler arasında ABD ve Fas’a ek olarak, Almanya, Kanada, İspanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, İtalya, Burkina Faso, Çad, Mısır, Mali, Moritanya, Senegal ve Tunus silahlı kuvvetleri yer alıyor.

Yapılan açıklamalarda bu tatbikatın kara, hava, taktik simülasyon, ve hava taşımacılığı gibi tatbikatlarını içerdiği, ayrıca liderlik faaliyetlerinde eğitimi ve radikal örgütlere karşı operasyon eğitimlerini kapsayacağı belirtildi.

Aynı kaynak bu tatbikatlara paralel olarak düzenlenen sivil-askeri faaliyetler bağlamında, Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri ve ABD ordusundan doktor ve hemşirelerden oluşan sağlık ekipleri tarafından, Tiznit’in yerel nüfusu için tıb ve diş hekimliği hizmetleri sağlanacağını aktardı.
“Afrika Aslanı” tatbikatını 2018 bir Fas-Amerikan deniz tatbikatını takip etmesi bekleniyor. Bu tatbikat Kral 6. Muhammed firkateyninin ve ABD’nin USS Harry Truman donanması gemilerinin ve iki ülkeden gelen savaş uçaklarının katılımı ile gerçekleşicek.

Düzenlenecek bu iki tatbikat eğitimi güçlendirmeyi, deneyim alışverişini ve çeşitli bileşenler arasında işbirliği ve operasyonel kontrolü güçlendirmeyi hedefliyor.