Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrika Birliği ve ABD sıkıntılı bir sürece giriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tillerson’ın Afrika turu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında kapalı bir toplantıda Afrika ülkeleri için “çer çöp/pislik” çukuru şeklinde nitelemesi sebebiyle ortaya çıkan bir tartışmanın ardından gerçekleşiyor.

ABD Dışişleri Bakanı, Başkanlığa ABD Başkanının sözlerini unutma çağrısı yapan Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bir araya geldi.

Analistler, Tilerson’ın Afrika turunu sadece “dinleme yolculuğu” olarak nitelendirdi ve har hangi önemli bir açıklama yapmayacağını bildirdiler. Ayrıca bu tartışmaların geçmişte de yaşandığını vurguladılar.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı düzenlenen ortak basın toplantısında “Başkan Trump’tan diğer Afrikalı liderlerden bahseden bir mektup aldım” diye konuştu. Trump’ın Afrika ülkeleri için “çer çöp/pislik çukuru” kelimesi kullanması olayı hakkında ise “Bu olay mazide kaldı” ifadelerini kullandı.

Analistler Tillerson’ın Afrika’da ziyaret ettiği ülkelerin ABD’nin, her şeyden önce güvenlik konularında Afrika’ya odaklanma arzusunu yansıttığını düşünüyor.

Tillerson, Afrika ülkelerini Çin yatırımlarına güvenme riskine karşı uyardı ve onları “Bu yatırımların şartlarını dikkate almaya” çağırdı.