Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrika Birliği’nden Güney Sudan çağrısı: Çatışanları cezalandırın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afrika Birliği (AU) Komisyonu Başkanı Musa Faki, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Sudan’da taahhütlerini yerine getirmeyip çatışan iki tarafa karşı harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Faki, Nuakşot’taki Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, “Güney Sudan’daki insani durum ve güvenlik sorunu oldukça tehlikeli bir hal aldı. Güney Sudan’da krizin sebebi olan taraflar verdikleri sözden döndüler. Biz silahları susturmak için çabalarken, Güney Sudan’daki durum gittikçe dayanılmaz hale geldi. Suç işlemek sıradan bir şey oldu. Harekete geçip sorumluluklarımızı yerine getirme zamanı geldi” dedi.

Musa Faki, sonuncusu 72 saat önce Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile rakibi Riek Machar arasında imzalanan ve “ihlal edilip edilmediğini merak ettiği” ölü doğmuş bir dizi anlaşmaya atıfta bulundu.

AU Komisyonu Başkanı konuşmasında, “Çatışmanın taraflarına, yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiği konusunda açık bir mesaj gönderilmelidir. Barış ve Güvenlik Konseyi gerekli önlemleri almalıdır” dedi.

Faki ayrıca, Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ve Barış ve Güvenlik Konseyi’nin çatışan taraflara yaptırım uygulanmasına destek verdiklerini ifade etti.