Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrika Ulusal Kongresi İsrail İle İlişkilerini zayıflatıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Afrika’nın iktidar partisi Afrika Milli Kongresi (ANC), dün İsrail ile olan diplomatik ilişkileri azaltmaya ve Tel Aviv yakınlarında bulunan Ramat Gan’da ki büyükelçiliğini, irtibat ofisine çevirmeye karar verdiklerini bildirdi.

Filistinlilere olan desteklerini açık bir şekilde ifade etmek için, Afrika Ulusal Kongre Toplantısında, Güney Afrika Hükümetinden önyargısız bir şekilde İsrail’de ki büyükelçiliğini irtibat ofisine indirmeyi talep ettiklerini söyledi. Ancak İsrail, “Pretoria hükümetinin bu kararı uygulayıp uygulamayacağı açık değil” diyerek kararı reddetti.

Boykot hareketi, kararı memnuniyetle karşıladı

Güney Afrika Filistin’i Destek İçin İsrail’i Boykot Hareketi (SABDS), bu kararı memnuniyetle karşıladığını, atılan bu büyük adımı, SABDS’nin başarısı olduğunu belirtti. SABDS, İsrail’e yapılan yatırımların geri çekilmesini ve küresel yaptırımların uygulanmasını talep etti.

Afrika Ulusal Kongresi, “Güney Afrika’da Apartheid’e karşı yapılan boykot ve yaptırımlardan istifade ederek insanlığa gerekli siyasi yönü veren Afrika’daki en eski kurtuluş hareketi gibi bu olayında aynı şeyi yapmasını dört gözle bekliyoruz” diye belirtti. Filistinin kurtuluşu için Güney Afrika’da ki yahudi grupları da bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Bu hareket ile İsrail Hükümetine Uluslararası hukuk ihlallerini son erdirmek için baskı oluşturduğu belirtildi.