Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrikalı bakanlar Addis Ababa’da bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Şarku’l Avsat

Afrika Birliği (AfB) ülkelerinin Dışişleri Bakanları 17 Kasım’da düzenlenecek 11’inci Afrika Birliği Olağanüstü Zirvesi öncesinde Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da dün bir araya geldiler.

Toplantılarda, AfB’nin kurumsal reform sürecinin yanı sıra birliğin finanse edilmesiyle ilgili mevcut durumun görüşülmesi bekleniyor. Toplantıya katılan AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, katılımcıların büyük bir coşkuyla karşıladığı bir konuşma yaptı. Bu özel toplantının Komisyon’da yapılması planlanan reformla ilgili önemli görüş alışverişinde bulunma fırsatı sunduğuna işaret eden Musa Faki, “Küresel rekabetin artması ve çoğulculuğun azalmasının yanı sıra kıtada çok sayıda çatışmanın yaşanması karşısında Afrika’nın tüm alanlarda kendisini güçlendirmesi gerekiyor. Bu durum karşısında performansımızı artırmalıyız” dedi.

Musa Faki konuşmasında, AfB ile bölgesel gruplar arasında ekonomi rollerinin paylaşılması, stratejik ortaklıklar kurulması, güç ve görev paylaşımı yapılması, diğerleri arasından liderliğe adaylar gösterilmesi, AfB İnceleme Mekanizması, Afrika İnsan ve Halklar Hakları Mahkemesi ve Pan Afrika Parlamentosu’nda (PAP) bir takım düzenlemeler yapılması ve AfB’nin finansmanı gibi alanlarda önemli reformlara ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekti.

AfB Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Ruanda Dışişleri Bakanı Richard Sezibera ise konuşmasında AfB üye ülkelerine katkıda bulunan güçlü bir birlik inşa etme ihtiyacına işaret etti. AfB Yönetim Kurulu, 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan AfB Olağanüstü Zirvesi’ne sunulacak taslak reform önerilerinin ayrıntılarını tartışacak.

Öte yandan Etiyopya Dışişleri Bakanı Workneh Gebeyehu, ülkesinin AfB’nin reform gündemini güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti. Komisyon’un yapısını güçlendirmenin AfB’nin genel reformları açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Gebeyehu, “Komisyon’un yönetim yapısını benzersiz şekilde değiştirmek ve işlevsel hale getirmek, 2063 gündemini elde etmek için kritik öneme sahip. Bu bağlamda, Etiyopya, Komisyon’un sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olacak önerileri destekliyor” şeklinde konuştu.

Zirve için yapılan hazırlık çalışmaları Yönetim Kurulu tarafından yapılan toplantılarla ele alınıyor. Ayın 14 ve 15’inde bakanlıklar düzeyinde yapılan toplantılar, 17-18 Kasım’da düzenlenecek olan ve liderler düzeyinde katılımın gerçekleşeceği 11’inci AfB Olağanüstü Zirvesi’nin hazırlıklarını içeriyor.

Diğer yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin, AfB Komisyonu’nda yapılması planlanan reform, AfB Kalkınma Ajansı, Afrika İnsan ve Halklar Hakları Mahkemesi, Afrika İnsan ve Halklar Hakları Komisyonu ve PAP’ın görev kapsamının belirlenmesi, Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi’nin güçlendirilmesi ve AfB’nin finans desteği ile ilgili toplantılara katılacağını söyledi.