Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrin harekatı konusunda Batı’nın endişeleri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya ve Avusturya, dün Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye’nin Afrin’e gerçekleştirdiği ‘Zeytin Dalı’ harekatı ile ilgili kaygılarını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Suriye ve Türkiye’ye itidal çağrısında bulunup, sivil kayıplara dikkat edilmesi çağrısında bulunurken, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Türkiye’nin sınırlarını koruma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Almanya’dan ‘diyalog’ çağrısı

Almanya’nın Avrupa İşleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, “Yalnızca tüm taraflara itiraz edebiliriz. Burada bir gerginliğe değil, diyaloğa ihtiyacımız var” dedi.

Avusturya: Müzakere yapılmalı

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ise Alman haber ajansına yaptığı konuşmada, bu tür şeylerin savaş meydanında çözümlenemeyeceğini söyleyerek, taraflara müzakere çağrısında bulundu.

AB Mahalle Politikası Genişleme Müzakereleri Komiseri Johannes Han, Fransa’nın konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) tartışılması yönünde çağrısına övgüde bulunurken, yardım kuruluşları için çatışma alanına erişimin sağlanmasının da önemli olduğunu belirtti.

Tillerson’dan Afrin açıklaması

Tüm taraflara itidal çağrısında bulunan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Londra’da İngiliz mevkidaşı Boris Johnson’la bir toplantıya girmeden önce, “ABD, DEAŞ’ı yenmek için Suriye’de” açıklamasında bulundu.

AFP’nin bildirdiğine göre Tillerson, “Bunu, Suriye Demokratik Güçleri (YPG’nin de ana unsurunu oluşturduğu SDG) ile birlikte yapıyoruz. Bu nedenle, Suriye’nin kuzeyindeki Türk harekâtından dolayı endişe duyuyor ve sivil kayıpları en aza indirgemek için itidal çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.