Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrin operasyonu Haseke’ye uzandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı, Suriye’nin kuzeydoğusundaki PYD militanları ile TSK arasındaki temas noktalarına uzandı. Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne Afrin’de yaşananlar karşısında sorumluluk yüklenme çağrısı yaparak, bölgeye ek kuvvet göndermelerini istedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Müdürü Rami Abdurrahman, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, TSK destekli muhalif gruplar ile SDG militanları arasında çatışmaların devam ettiğini bildirerek, çatışmaların Türkiye-Afrin sınırı boyunca sürdüğünü ifade etti.

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasından bu yana en yoğun çatışmaların dün yaşandığına vurgu yapan SOHR Müdürü, TSK’nın Hadba Barsaya köyünü ele geçirmesinin ardından stratejik Şeyh Huruz dağında ilerleyiş kaydettiğini ifade etti.

SOHR: SDG militanları, Afrin’de karşı saldırı başlattı

SOHR, SDG militanlarının Zeytin Dalı Harekatı güçlerinin ele geçirdiği bölgeleri geri almak amacıyla karşı saldırı başlatarak, Şinkal ve Ademli köylerini geri aldığını duyurmuştu. İki taraf arasındaki çatışmalarda toplam 54 kişinin öldüğü bilgisi veren SOHR, ölenlerin 19’unun TSK destekli ÖSO kuvvetlerinden, 29’unun YPG militanlarından olduğunu 9 ölünün ise kimliğinin belirlenemediğini kaydetmişti.

İki taraf arasındaki çatışmalar, dün, Afrin’den, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinin kuzey kırsalına uzanırken, YPG kaynaklarının Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, TSK, dün, Rasul Ayn ve Derbesiye arasındaki bölgeyi bombaladı. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Müsteşarlarından Sihanok Dibu, Almanya Resmi Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, Rasul Ayn ve Malikiye bölgelerinde, TSK ve YPG unsurları arasında yer yer çatışmalar yaşandığını bildirirken, TSK’nın yoğun top ateşleri nedeniyle Türkiye-Irak-Suriye sınırlarının birleştiği bölgedeki YPG kontrolündeki bölgelerde yıkım meydana geldiğini aktardı. Öte yandan, YPG kaynakları, çatışmaların Afrin’den Haseke’ye uzanma ihtimalinin uzak olduğunu belirterek, Haseke kırsalında meydana gelen çatışmaların sınırlı çatışmalar olduğunu aktardı.

Rusya’dan, PYD’ye Soçi daveti

Afrin ve Haseke’de bu gelişmeler yaşanırken, Rusya tarafından, dün yapılan açıklamada, Ocak ayı sonunda Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenmesi beklenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Kürt yetkililerin de davet edildiği ilan edildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, konuya dair yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Kongresi’nin davetliler listesinde Kürt temsilciler de bulunuyor” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın açıklamasına hemen cevap verirken, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin, PYD’nin Soçi Kongresi’ne katılmasını kabul etmediği bildirildi. Anadolu Ajansı’nın (AA), Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, “PYD/PKK terör örgütü ve bağlantılı kişilerin Soçi Kongresi’ne katılması kesin bir dille reddedildi” ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın Kürt temsilcilerin davetliler listesinde olduğunu ilan etmesine rağmen Kürt kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, davetin PYD’ye değil, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) bileşenlerinden biri olan Kürt Ulusal Meclisi’ne (ENKS) yapılacağını tahmin ettiklerini dile getirdi. Konuya dair bir açıklama yapan Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmet, “Soçi, hakikatleri perdelemekten ibaret bir oyundur” diyerek, “Ruslar, ilk günden beri Cenevre ve Soçi müzakerelerine Kürtlerin de katılması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyordu ancak bu uyarılar hiçbir zaman fiiliyata geçmedi. Esasında Kürtler, Soçi’de bir çözüme ulaşılacağına dair zaten umutlu değil” şeklinde konuştu.

SDG, Afrin’e ek kuvvet gönderme imkânı üzerinde çalışıyoruz

PYD Eş Başkanı Aişe Hassu ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Türk savaş uçakları Afrin’i bombalıyor, terörist gruplar da şehri yakıp yıkıyor. Sonuç olarak, katliam ve yıkımdan başka bir konuyu konuşmamız mümkün gözükmüyor. Sonrasını tartışmamız için öncelikle Afrin’e yönelik savaş durdurulmalı” ifadelerini kullandı.

SDG yönetimi, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonu karşısında sorumluluk yüklenme çağrısı yapmıştı. SDG Resmi Sözcüsü Kino Gabriel, Fırat Nehri’nin doğusundaki Ayn İsa beldesinde, SDG liderleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Afrin’e ek kuvvet gönderme imkânı üzerinde durduklarını belirtmişti.

SMDK’dan Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Öte yandan, Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ortaklaşa düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na destek verdiğini açıkladı. SMDK tarafından yapılan açıklamada, “Suriye Ulusal Ordusu’nun, TSK desteğiyle Suriye’nin kuzeyindeki kasaba ve kentleri terör örgütlerinden arındırma operasyonlarını destekliyoruz” ifadelerine yer verildi.