Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afrin Operasyonunun 3. gününde Türkiye yeni bir cephe açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin’deki “Zeytin Dalı Harekatı” çerçevesinde, Pazartesi günü üçüncü gününe giren operasyonda Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) desteğiyle Azez’de yeni bir cephe açtı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyonun bitirilmesine yönelik dış taleplere özellikle de ABD’nin süreci hızla durdurma çağrısına yanıt olarak hedeflerine ulaşıncaya kadar harekatın devam edeceğini söyledi.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ise sürecin başladığı günden bugüne kadar herhangi bir Türk askerinin hayatını kaybetmediğini belirtti.

TSK Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Afrin’in doğusundaki Azez’den ÖSO ile işbirliği içinde karadan harekat başlatıldı.

TSK, ÖSO’nun Türk askerleriyle birlikte Azez’den Afrine bölgesine girmesinden saatler sonra Afrin şehir merkezinin kuzeydoğusunda bulunan stratejik öneme sahip Burseya Dağı’nın kontrol altına alındığını açıkladı.

Askeri kaynaklara göre, ÖSO savaşçıları Burseya dağını ele geçirdikten sonra en az 2 YPG militanını tutukladı.

Ancak sahadaki muhabirlerinin bildirdiğine göre, ÖSO çatışmaların ardından Burseya Dağı’ndan çekildi.

Yerel kaynaklar dün (22 Ocak) akşam saatlerinde yaşanan bu gelişmeden sonra, dağda çatışmaların devam ettiğini aktardı.
YPG’nin, Burseya Dağı’nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez’e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef aldığı iddia ediliyordu.

Mayınları temizlemek, bazıları keşfedilmiş ve ele alınan tünelleri doldurmak ve Kürt birliklerinin unsurlarını takip etmek için bölgede arama-tarama işlemi devam ediyor.

Sınırda mevzilenen Türk topçu birlikleri, Afrin’deki Cenderis bölgesindeki Celma, Hamdiya, Hacılar, Feria ve Tel Salur köylerinde Kürt birimlerinin kontrol-gözlem noktalarını da imha etti.

TSK’nın açıklamasına göre “Zeytin Dalı Harekatı” başladığından bu yana Afrin’de 11 nokta kontrol altına alındı. Türk ordusu tarafından desteklenen ÖSO güçleri, Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi, 240. Tepe ve 2 tepeyi daha ele geçirdi.

Kara operasyonunun başlangıcından bu yana, ÖSO ve TSK birlikleri bölgeye kuzey ve kuzeybatı tarafından girebildi. Askeri kaynaklara göre ÖSO güçleri, Raco kasabası çevresinde bir dizi YPG mevzisini ele geçirirken, ÖSO ve TSK ciddi direnişle karşılaşmadı.

Türk Hava Kuvvetleri, 22 Ocak’ta Cenderis’teki YPG noktalarını hedef alırken, aynı zamanda Tel Rıf’at’daki Malikiyye beldesine de karadan top ateşi yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu düzenlediği basın toplantısında, Kilis’teki yerleşim birimlerine yönelik “provokatif” saldırılar sonucu bir askerin hafif yaralandığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin sınır güvenliği çok ama çok önemlidir. Bulunduğumuz coğrafya sınır güvenliğine önem vermemiz gerektiğini zorunlu kılıyor. Bu bağlamda ‘Zeytin Dalı Harekatı’ kaçınılmaz olarak Türkiye’nin gündemine gelmiştir. Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdürüyorlar. En büyük arzumuz kimsenin burnu kanamadan ülkemize görevlerini yapıp dönmeleridir. Suriye’nin toprak bütünlüğü de çok önemli. Askerlerimiz görev yaparken bir taraftan terör ve terör örgütünü cezalandırırken öte yandan Suriye’nin toprak bütünlüğüne de bir anlamda katkı yapıyorlar. Bu bağlamda kahraman ordumuzun görevini başarıyla yerine getirmesini arzuluyoruz. Allah onlara yardımcı olsun en büyük dileğimiz bu” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan yerel kaynaklar, PYD’nin askeri kanadı YPG’nin Afrin’deki tutuklu teröristleri TSK’ya ve ÖSO’ya karşı savaşması için serbest bıraktığını söyledi. Kaynaklar, YPG’nin, tutukluları Zeytin Dalı Harekatı çerçevesinde Türk Ordusu ve ÖSO ile mücadelede kullanmak için teröristlerle anlaştığını da belirtti.

PYD’nin Hatay’ın Kırıkhan ilçesine füze saldırısı sonucunda bir sivilin öldüğü ve iki kişinin de yaralandığı belirtildi. Alınan ilk bilgilere göre, ilçeye bağlı Kaletepe Mahallesi’ne havan mermisi düştü. Bunun sonucunda bir sivil hayatını kaybetti iki kişi de yaralandı. Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesine Kürt Birlikleri tarafından 11 roketli saldırı gerçekleşti. Bir Suriyeli mülteci bu saldırılarda ölürken 16 Suriyelinin de aralarında bulunduğu 46 kişi yaralandı.

Rusya’ya verilen bir taahhüt yok

Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynakları, terör örgütlerine yönelik harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya’ya taahhüt verildiği iddiasını yalanladı. Kaynaklar Rusya ile bir alışveriş durumu olmadığını, Soçi’deki Suriye toplantısına terör örgütü PYD’nin katılmayacağı konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Erdoğan, ABD’ye “Afrin operasyonu Fırat Kalkanı gibi hedeflerine ulaştığında sona erecektir. ABD süre belli olmalı fazla uzun olmamalı diyor. Ben de ABD’ye soruyorum, sizin Afganistan’da süreniz belli oldu mu? Ne zaman bitecek, Hala Irak’tasınız. Bunun süresi olur mu? Ne zaman iş biterse bizim orada durmaya merakımız yok. Bunun için birilerinden icazet almaya ihtiyacımız yok” sözleriyle yanıt verdi. Erdoğan, Afrin meselesini çözene kadar herhangi bir geri adım atmayacağız.” dedi.

TSK Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da sürecin sona ermesi için belirli bir zamanlama olmadığına ve ancak hedeflerine ulaşınca sona ereceğine dikkat çekti.

Afrin’den sonra ÖSO-Milli Ordu Münbiç’te de operasyona başlayacak

Suriye’de Geçici Hükümetin Genelkurmay Başkanı Albay Heysem Efeysi, Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesinde bulunan ÖSO’ya bağlı yaklaşık 30 alt gruptan müteşekkil Milli Ordu’nun ‘Zeytin Dalı Harekatı’ ile birlikte Münbiç’te de YPG’ye karşı askeri operasyona başlayacağını açıkladı.

Türkiye’nin Daily Sabah gazetesine verdiği demeçte Efeysi, Pazar günü yayınlanan Geçici Hükümet’in Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye Milli Ordusu’nun sadece Münbiç için özel operasyon başlatmadığını Münbiç ve Afrin bölgelerinde doğrudan savaşmakta olduğunu açıkladı. Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı ile Münbiç’in de özgürleştirileceğini, TSK ile birlikte Zeytin Dalı Harekatı’nın 4. merhalesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Afrin’i teröristlerden kurtarmak için başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu’nun ardından Türkiye’deki işadamlarına ve yatırımcılara güvence verdi ve “Afrin operasyonu konusunda piyasalara mesajım bunun bütçeye ekonomiye etkisi son derece sınırlı; bütçemiz güçlü mali alanımız çok. Önümüzdeki dönemde hem mali disiplini koruyacağız, hem de reform yapacağız” dedi.

Öte yandan Türkiye İçişleri Bakanlığı dün, polisin Afrin’deki askeri operasyonla ilgili olarak sosyal medyada “propaganda yapmak” suçlamasıyla 24 kişiyi tutukladığını bildirdi. Güneydoğunun Diyarbakır ilindeki savcılar, internette “Kürt vatandaşları kışkırtıp onları sokaklara dökmeye teşvik etmek” suçlamasıyla 17 kişi tutuklandı.

AA, Diyarbakır’da yapılan baskınlarda polisin bir tabanca ve mühimmat ele geçirdiğini söyledi. Türk polisi 21 Ocak’ta Ankara ve İstanbul’da Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili provoke edici paylaşımda bulunduğunu saptadığı en az 12 kişiyi gözaltına aldı.