Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesine yönelik askeri operasyona başlaması beklenirken, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin’de bulunan YPG mevzilerine yönelik top atışlarının bugün de sürdüğünü açıkladı. Kütahya’da AK Parti 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek” dedi.

TSK tarafından, bugün yapılan açıklamada, “PYD/PKK tarafından Afrin’den açılan taciz ateşlerine meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek örgütün barınak ve sığınakları vuruldu” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, dün ve bugün PYD/PKK terör örgütü tarafından Afrin bölgesinden açılan taciz ateşlerine karşılık verildiği kaydedildi.

ÖSO’da destek verecek

Erdoğan, son günlerde yaptığı açıklamalarda, TSK’nın Afrin’de bulunan YPG militanlarına yönelik askeri operasyon başlatacağını ve bu operasyonlara Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı birliklerin de destek vereceğini bildirmişti.

Ankara, güney sınırlarında bir öz yönetim kurmasından çekindiği YPG örgütünü terör örgütü olarak niteliyor.

Uzmanlara göre, Türkiye’nin yakın müttefiklerinden Rusya’nın Afrin’de asker bulundurması nedeniyle TSK’nın Afrin’e yönelik muhtemel operasyonu tehlikeler barındırıyor. Operasyona ABD de olumlu bakmazken, Washington yönetimi, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele eden Kürt savaşçılara karşı bir askeri operasyonu desteklemiyor.

Savunma Bakanı Nurettin Canikli, dün yaptığı açıklamada, Afrin operasyonunun, TSK’nın bölgeye yönelik top atışlarıyla fiilen başladığını ancak TSK unsurlarının henüz sınırı geçmediğini bildirmişti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan ise Rus mevkidaşlarıyla Suriye’ye dair görüşmeler yürütmek üzere 2 gündür Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunuyor.