Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Ağlama Duvarı’ değil, ‘Burak Duvarı’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Müslümanlar, Miraç gecesi, Resulullah’ın (s.a.v.) bineği Burak ile Mescid-i Haram’dan Mescidi-i Aksa’ya gelmesi nedeniyle, Mescid-i Aksa kapısının yakınında yer alan batı duvarına ‘Burak Duvarı’ demiştir.

Filistinliler, bu duvarı, Doğu Kudüs’teki Mescid’i Aksa’nın ayrılmaz bir parçası olarak görürken, İsrailliler ise, Süleyman Mabedi’nden günümüze kadar gelen tek eser olduğu için buraya büyük kutsallık atfeder.

Yahudiler, ‘Süleyman Mabedi’nin kaybı nedeniyle’ ağlayarak, burada dua ettikleri için batı duvarını ‘Ağlama Duvarı’ diye adlandırdı.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO), ‘Yahudiler ile Kudüs’teki kutsal mekanlar arasındaki tarihi bağları inkar eden’ kararından yaklaşık bir yıl sonra geldi.

UNESCO, Yahudilerce kutsal sayılan Ağlama Duvarı’nın da (Burak Duvarı) içinde bulunduğu Mescid-i Aksa’nın, Musevilikle bir bağının olmadığına ilişkin karar almıştı.

Filistin topraklarının yanı sıra, Arap ve diğer İslam ülkelerinde, ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı üzerine tepkiler devam ediyor.