Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Agung Yanardağı yeniden faaliyete geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya’nın Bali Adasındaki Agung Yanardağı yeniden faaliyete geçti. Yanardağdan çıkan kül ve dumanlar 3 bin metre yüksekliğe ulaştı.

Yanardağ, eylül ayıdan bu yana harekete geçmişti.

Yetkililer, Bali’ye giden ve Bali’den kalkan tüm uçuşların iptal edildiğini açıklamıştı. Bölge halkının ve turistlerin yanardağdan en az 12 kilometre uzakta durması, gezi ve kamp yapılmasının yasaklandığını duyurmuştu.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Küller, güneydoğudaki Lombok turistik adasına doğru hareket ediyor” ifadelerini kullandı.

Yanardağın uyarı seviyesi, 22 Eylül’de rekor seviyeye çıkarak, yaklaşan patlamanın korkusuyla 130 bin kişiden fazla insanın evlerini terk etmesine neden olmuştu.

Ancak, geçtiğimiz ayın sonlarında yetkililer, sürekli bir düşüş eğiliminin ardından uyarı seviyesini hafifçe azaltmıştı.

Ülkenin en çok turist alan bölgesi Bali Adası’ndaki, 3 bin 31 metre yüksekliğe sahip olan Agung Yanardağı en son 1963’te patlamış, patlamada yaklaşık bin 200 kişi hayatını kaybetmişti.