Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahed et-Temimi: Filistin halkının özgürlüğü için direnişe devam edeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail yönetiminin serbest bıraktığı Hanzala Cesaret Ödülü sahibi 17 yaşındaki “Filistinli cesur kız” Ahed et-Temimi ve annesi, baba ocağı Nebi Salih beldesinde coşkuyla karşılandı.

Belde halkı, yabancı aktivistler ve çok sayıda basın mensubu tarafından karşılanan Temimi, “Filistin halkı işgal bitene kadar direnişe devam edecek.” dedi.

İsrail işgalinin sona ereceğine inandığını dile getiren Filistinli cesur kız, “gözaltıların ise azimlerini kıramayacağını” vurguladı.

Temimi, İsrail hapishanesindeki Filistinli kadın tutukluların morallerinin çok yüksek olduğunu, onlardan mesajlar getirdiğini ve bu akşam konuyla ilgili açıklamalarda bulunacağını belirtti.

Cesur kız Temimi, hapishanede kaldığı süre boyunca kendisi ve ailesine destek olan herkese teşekkür etti.

Temimi’yi karşılayanlar arasında Filistin Kurtuluş Örgütü Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul da hazır bulundu.

Temimi ve annesi, beldede ilk olarak İsrail askerlerinin 6 Haziran’da düzenlediği baskın sırasında şehit ettikleri İzzeddin et-Temimi’nin evini ziyaret etti.

“Filistin özgürleşene kadar mücadeleme devam edeceğim”

Temimi AA muhabirine yaptığı açıklamada ise “Tutuklanmam moralimi bozmadı, azmimi kırmadı. Filistin halkı özgürlüğüne kavuşana kadar İsrail işgaline karşı mücadelemi ve kavgamı sürdüreceğim.” dedi.

Hayatına kaldığı yerden devam edeceğini ve okuluna geri döneceğini dile getiren Temimi, “Eğitim ve halk direnişiyle mücadeleyi sürdürmek için okul sıralarına geri döneceğim.” ifadelerini kullandı.

Temimi ayrıca İsrail hapishanelerinde onlarca Filistinli kadın tutuklunun bulunduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Filistinli esir kadınlar çok zor şartlar altında yaşamaya çalışıyor. Bu esirler güçlerini yitirmemeye çalışıyor. Arkamda çok büyük cezalara çarptırılan bir sürü esir kadın bıraktım.”

İsrail’in yaklaşık 8 aylık tutukluluğundan sonra bu sabah serbest bıraktığı Ahed et-Temimi ve annesi Neriman, ilk olarak Filistin eski Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın mezarını ziyaret etmiş, ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmişti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Temimi direnişin sembolüdür

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Temimi ve annesi Neriman’ı Ramallah’taki başkanlık ofisinde kabul etti.

Abbas, burada yaptığı açıklamada, “Barışçıl halk direnişi, işgalcilerin kibrine karşı koymak ve barbarlığını dünyaya göstermek için en iyi silahtır.” ifadelerini kullandı.

“Ahed et-Temimi, Filistin direnişinin sembolüdür” diyen Abbas, Temimi, Nebi Salih beldesi sakinleri ve tüm Filistin halkının sergilediği barışçıl halk direnişinin, “Filistin halkının topraklarına bağlı kalacağının kanıtı olduğunu” dile getirdi.

İsrail’in bu sabah serbest bıraktığı Ahed et-Temimi ve annesi Neriman Abbas görüşme öncesi eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın mezarını ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Temimi, burada yaptığı açıklamada, “İsrail hapishanelerinde hala tutuklu Filistinli kadınların bulunması nedeniyle sevincinin eksik kaldığını” ifade etti.

Ne olmuştu?

İsrail askerleri, Temimi’yi 19 Aralık 2017’de Ramallah’ta ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Annesi Neriman’ın da kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığı kaydedilmişti.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde bulunan evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat attığı görülen videosu yayımlanan Ahed’in, İsrail askerlerine “saldırı” ile suçlandığı belirtiliyor.

Temimi, 21 Mart’ta 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Filistinli cesur kız” olarak da bilinen Ahed, 2012’de ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülmüştü.

Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da buluşmuştu.