Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahed Tamimi’yi kahraman olarak gören okul müdürüne İsrail’den tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv Ticont Lisesi müdürü Ram Cohen’ın Ahed Tamimi’yi Filistin halkının kahramanı olarak gördüğünü ve Tamimi’yi savunan Yahudi avukata övgüde bulunduğu paylaşımı Sağcı İsraillilerin tepkisini çekti.

Müdür Cohen sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “İki İsrail askerini tokatlayan Filistinli kız, bir kahraman. Askerlerin önünde kahramanca durdu ve birine tokat attı. Aslında bu tokadı hepimiz hak ediyoruz. Onu tarihimizdeki Yahudi kahramanlardan biri gibi görüyorum. Ahed Tamimi kahraman lakabını hak etti. İstesek de istemesek de tüm dünyanın gözünde kahraman olarak kalacak” ifadelerini kullandı.

“O bir kahraman”

Sağcı Yahudilerin hedefi olan Cohen, eğitim sisteminden uzaklaştırılmasının istenmesi üzerine yaptığı açıklamada, “Üzgünüm sizi hayal kırıklığına uğrattım. Ben, orduda çocuklarına hizmet eden bir babayım. Bu bir işgal ordusu. Bu ülke dün değil 50 yıl önce işgal edildi. Bu işgalden, bunun bize ve onlara ne yaptığından haberdar etmek benim öğretmenlik görevimdir. Küçük bir kızı paylaşıyoruz ve onu sınırsız olarak hapishaneye atıyoruz. Bu bir sorundur. Kız ne yaptı? İstediği şey halkının bağımsız olarak, özgürce ve güvenli bir şekilde yaşadığı bir parça toprağa sahip olmasıdır. Onlara değil, kendimize kızmamız gerekiyor. O bir kahraman. Okulumdaki öğrencileri bu şekilde görmeyi, düşüncelerini cesaretle ifade etmeyi ve güç sahiplerinden korkmadan halkımızın haklarını savunmalarını umuyoruz. İşgal ahlakımızı bozdu. Öğretmen olarak bu gerçeği düzeltme görev olarak görüyorum. Anlayışla dolu bir seslenişte bulunuyorum. İşgal yeter!” ifadelerini kullandı.

İsrail askerine saldırmakla suçlanan Ahed Tamimi bir aydan fazla süren gözaltından sonra pazartesi günü mahkemeye çıktı. Avukatı Gaby Lasky dosyanın incelenmesi için bir hafta daha talep etmesi üzerine oturum ertelendi.

Yazar Geffen özür diledi

Yazar ve şair Yehonatan Geffen, Tamimi’yi Jeanne d’Arc, Hannah Sanchez ve Anne Frank’a benzetmesi nedeniyle sağcıların ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın da arasında bulunduğu politik liderlerin saldırılarına maruz kaldı. Geffen geçtiğimiz günlerde “Hataydı. Bunun için sizden özür dilerim” diyerek geri adım attı. Geffen halka yaptığı bir sunum sırasında “Filistinlilerin Tamimi’yi 15 yaşında bir kız olmasına rağmen kendi kültürlerin kahramanı olarak gördükleri açıkça ortada. Onu Anne Frank ve Hannah Sanchez ile birlikte kullandım. Kimse onları benim gibi takdir etmiyor. Bunun bir hata olduğunu söyleyebilirim. Onu Wandrowman ve Gal Gadot ile aynı satırlarda yazabilirdim” dedi. Pişmanlığını dile getiren Geffen, izleyicilerden biri “Niçin açıkça değil de küçük bir grup önünde özür dilemeye karar verdiniz?” sorusu üzerine “Çünkü medya kirli. Yaptıkları tek şey dedikodu. Bu da beni ahmak yapar. Sizi seviyorum. Onlardan nefret ediyorum. Lieberman beni kınadı. İnsanlar benim yaşlı bir sarhoş olduğumu söylüyor. Herkes beni eleştiriyor. İnsanların hakaretleri var. Fırtınanın neden olduğu söylentiler iki nedenden dolayı çıktı. Manşetlere yerleştim çünkü 50 yıldır başka bir halkı işgal ediyoruz. Ey Cehennem! Diğer neden ise, biz Trumpeldor’dan Moşe Dayan’a kahramanlar yaratmaya çalışırken, Filistinliler bir kahraman çıkmasına izin verir” dedi.