Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahed Temimi: Bugün olsa o askeri yine tokatlarım! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kifah Zebun / Nebi Salih-Ramallah

“O, günün gün eden bir kız değildi” diyor Ahed et-Temimi’nin babası Bassem. Ve son iki haftadır zihinleri meşgul eden “Neden Ahed?” sorusunun cevabını özetliyor.

Aile, soruların kendilerine yöneltilmesinden rahatsızlık duymuyor ve bu soru pek çok kişi için merak konusu.

Bassem şöyle diyor: “Bu soru ve etrafındaki tartışmalar bizi hiç rahatsız etmiyor. Ahed, günün gün eden bir kız hiç olmadı. Çocukluğundan beri İsrail ordusuna karşı mücadele ederek köyün tarihini şekillendirdi.”

Bassem yanında oturan karısı Neriman’ı işaret ederek “Biliyor musun kardeşinin şehit olmasını da kameraya çekmişti. Çünkü onun bir fikri, ideolojisi var. İdeolojisi olan herkes bedel öder. Biz bunun bilincindeyiz” ifadelerini kullanıyor.

Kızı tutuklandıktan birkaç gün sonra Neriman da tutuklandı. Ancak bu onun ilk değil, altıncı tutuklanmasıydı.

Neriman Temimi eşiyle tamamen aynı görüşe sahip gibi görünüyordu. Kızının tutuklanmasına sebep olmasından dolayı bir pişmanlık emaresi de yoktu.

Neriman’ın kızının tutuklanmasına sebep olan bir İsrail askerini tokatlama anını çekip yayınladığı video tartışmalara sebep olmuştu.

Bu nedenden dolayı kızının tutuklanacağını bildiğini söylemesini beklemiyordum. Sonra bana “bundan dolayı hiç pişman değilim. Kızımın tutuklanacağını biliyordum. Eğer bir fikrin savunucuları onun uğruna kendilerini feda etmeyeceklerse kim feda edecek?”

O’na kızının hapisteyken başka bir hayatı olması ya da geniş oyun alanlarında gülüp oynamasını isteyip istemediğini sordum. Bana “hayır, tam aksine, herkesi çocuklarını özgürleştirmek için bu yola başvurmasına davet ediyorum” dedi.

Burada Bassem söze girerek “Nebi Salih köyünde feminist düşüncenin ya da feminist unsurların başarılı olduğunu düşünüyorum” diyerek şunu ekledi: “Ahed’in tokadı kaleşnikoftan daha etkiliydi.”

Bu arada yakınımızda gerçekleşen konuşmada diğer yerlerde halk direnişinin başarısızlığıyla ilgili olarak şöyle diyordu: “Hepimiz sebebini biliyoruz. Yüksek hedefler yok”

Bir diğeri de şöyle cevap veriyordu: “Bir şey bekleme. Onlar bizi sadece lafla destekliyorlar. Lafla karın doymaz.”

Aralarında saygı duydukları belli olan kişi şöyle dedi: “Halkın direnişini bir ezgiye dönüştürdüler. İstedikleri şey bu.”

Nebi Salih köyü 2009 yılında Halmiş yerleşim bölgesinin köylerine doğru genişlemesini protesto ederek halk gösterileri düzenlemişti.

Halmiş yolu sonlandığında bölge renk değiştirip tozlu yollar başlıyor ve burada “Filistin yönetimine ait güvenli olmayan bölge” tabelası İsrail vatandaşlarını buraya girmemeleri konusunda uyarıda bulunuyor.

Nebi Salih köyü diğer köylerden çok farklı değil ancak 500 nüfuslu bu köyde iki aile dışında herkes Temimi ailesinden. Bu günlerde köye giren herhangi bir yabancı Ahed Temimi’nin evini arıyordur.

Köyün sonunda bulunan evleri ziyaretçi akınına uğruyor.

Belki de bazıları Ahed Temimi’nin Batılılara benzer şekilde sarışın oluşunu kıskanıyordur. Ahed’in bu özelliği Batı dayanışmasının önemli bir nedeni olabilir.

Ahed’in ailesi bunun farkında ve kızlarının dış görünüşünden dolayı diğer Filistinli esirlere göre ilgi odağı olmasını “ırkçı ayrım” olarak görüyorlar. Babası şöyle diyor: “Başka tutuklular da var. Ahed dışında zulme uğrayan başka insanlar!”

Ev, Ahed’in fotoğraflarıyla dolu. En büyük fotoğraf ise Ahed’in serbest bırakıldıktan sonra onu Filistin Direniş sembolü olarak nitelendiren Mahmud Abbas’la çekildiği fotoğraf. Bu lakap kendisine 15 Aralık’ta köylerinin İsrail askerleri tarafından el koymaya çalışırken İsrail askerine attığı tokattan dolayı verilmişti.

Filistinliler ve Araplar arasında dolaşan ve hayranlık uyandıran bu video, İsrail savcılığının iddianamesinin temelini oluşturuyordu.

Bu Ahed’in ilk videosu değildi. Ahed, 2015 yılında çekilmiş bir videoda annesiyle birlikte küçük kardeşi Muhammed’i İsrail askerinin elinden kurtarmaya çalışırken görülüyor. 2012 yılında çekilen daha eski bir videoda ise içlerinde kardeşi Muhammed’in de olduğu arkadaşlarına liderlik eden Ahed, İsrail askerleriyle tartışıyor ve ona yumruk atmak isterken görünüyor. Bu Ahed’in en meşhur görüntüsü.

Muhammed, kardeşi ve annesinin kurtuluşunu tebrik etmek için gelen herkese su, kahve ve şeker dağıtıyor.

8 ay hapis ve bununla ilgili baskı ve tartışmaların ardından Ahed’in pek değişmediği görülüyor.

Ahed, insanları misafir etmekten ve gazetecilerin meraklı sorularından yorulmuş gibiydi. Bana, tokat attığı asker gelirse bir kez daha tokat atacağını söyledi.

Ahed “Bir kez daha vurmak isterim. Evine girmek istenilen herkes bunu yapmalı” diyor.

Ahed kendisini çevreleyen tartışmaların farkında olarak “Nasıl doğal olduğumu soruyorlar. Ben bir anı yaşarken kamera görüntülemiş” diyor tebessüm ederek…