Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahed Temimi’yi 5 aydan kısa bir süre içerisinde serbest bırakma anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli ve İsrailli kaynakların dün verdiği bilgilere göre İsrailli iki askere tokat attığını gösteren bir videonun yayılmasından sonra tutuklanan esir genç kız Ahed et- Temimi’nin avukatı, işgalcilerin askeri savcılığı ile bir anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre 8 ay hapis cezasına çarptırılan genç kızın, usulsüzlük yaptığını kabul etmesi karşılığında hakkındaki iddianameden 8 madde silinerek cezası 5 aydan kısa bir süreye indirilecek.

İsrailli kaynaklara göre, askeri savcılık Temimi hakkında düzenlenmiş yeni bir iddianame yayınladı. Yeni iddianamede 12 yerine 4 suçlama bulunuyor. Savcılık hazırladığı yeni iddianameyi Ofer Askeri Mahkemesi’ne gönderdi. İddianamede Temimi’ye 8 ay hapis cezası istendi. Cezanın önümüzdeki 18 Ağustos’ta sona ermesi bekleniyor. Ancak avukatı cezada üçte bir oranında indirim talep edecek. Savcı kabul ettiği takdirde Temimi Mayıs ayının ortalarında serbest bırakılacak.

Temimi askerlere saldırmakla suçlanıyor

17 yaşındaki Temimi hakkında yeniden düzenlen iddianamede, bir askerin işine engel yapmasına engel olma ve ona saldırma suçlaması bulunuyor. İsrail işgaline karşı operasyon yürütmek için teşvik ve provokasyon suçları iddianamede yer almadı. İddianame, Temimi ve annesinin yanı sıra amcasının kızının hakkında düzenlendi. İddianamede, askerlere yumruk atmak ve yüzlerine tabakla vurma suçlamaları bulunuyor. Ahed’in askere vurması sonucu askerin yüzünde iz kaldığı belirtiliyor.

Temimi’nin avukatı, Ramallah’ın batısındaki Ofer mahkemesinde dün düzenlenen oturumda bir anlaşma yaptı. Ayrıca Temimi diğer 5 olayda da İsrail askerlerine saldırmakla suçlanıyor.

Direnişin simgesi haline dönüştü

Ahed Temimi, Ramallah yakınlarındaki Nebi Salih köyünde bulunan ailesinin evinin bahçesine girmeye çalışan askerlere tokat attığı bir videonun yayınlanmasının ardından direnişin simgesi haline dönüştü. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman 19 Aralık’ta tutuklama emrini vermişti. Temimi, askere saldırı, tahrik ve taciz dahil olmak üzere işgalci askeri savcılık tarafından 12 suçlama ile itham edildi. Mahkeme dün, avukatlar ile savcılık arasındaki anlaşmayı 4 suçlamaya indirme ve 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

İnsan Hakları’ndaki bir kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada, İsrail askeri mahkemesinin anlaşmanın kabulüne henüz karar vermediğini söyledi.