Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahmedinejad taraftarları Ruhani’ye karşı protesto talebinde bulunuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde yönetim kadrosunda bulunan yedi üst düzey yetkili, İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Fadli’ye mevcut durumu ve bozulan ekonomiyi protesto etmek için resmi izin talebinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen dilekçede, 29 Aralık’ta başlayan ve bazı şehirlerde rejim karşıtı gösterilere dönüşen olaylara değinilerek, halkın gösteriler sırasında dile getirdiği isteklerinin yetkililer tarafından olumlu karşılanmadığı öne sürüldü.

Dilekçede, “bazı politikalara ve davranışlara, kötü ekonomi koşullarına ve farklı bölümlerde yanlış idareye karşı protesto etmek için” geçen aylarda yapılan birçok toplantıya değiniliyor. Mektupta ayrıca, yetkililerin ve güvenlik servislerinin protesto gösterilerindeki talepleri görmezden geldiği eleştirisinde bulunuldu.

Mektupta protestoları provake eden kişiler de “İran bayrağı da dahil olmak üzere kamusal alanların yakılması gibi son haftalarda yanlış olan bazı davranışlar, bazı protestocuların vandal davranışları çok sayıda kişinin tutuklanmasına yol açtı” ifadeleriyle eleştirildi.

İran İçişleri Bakanlığı’na gönderilen mektubun metnini Ahmedinejad’ın Basın Danışmanı Ali Akbar Cevanfikr, Ahmedinejad’ın Özel Danışmanı İsfendiyar Rahim Meşşai, Hamid Bekai, eski Çalışma Bakanı Abdurrıza Şeyh İslam, Ahmedinejad’ın Ekonomi Danışmanı Murtaza Tamdane ve eski Kültür Mirası başkanı Hasan Musevi imzaladı.