Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahmedinejad’ın Ruhani’ye ve İran yargısına yönelik eleştirileri sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülke yönetimine yönelik eleştirilerine dün de devam etti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin bütçeyi bölme politikasını kınayan Ahmedinejad, yeniden yapılandırılmasını istediği yargıyı da eleştirdi.

Ahmedinejad’ın açıklamaları, Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsin Ejei’nin kendisine ve yardımcısı Hamid Bekai’ye yönelik eleştirilerinden sonra geldi.

Ahmedinejad’ın eleştirileriyle eş zamanlı olarak bu kez bir grup öğrenci, Ruhani’nin konuşması sırasında İran Cumhurbaşkanı’nı ekonomi politikası nedeniyle şiddetle eleştirdi. Öğrencilerin hedefinde özellikle Ruhani hükümeti tarafından onaylanan ve 40 milyon İranlıya yapılan yardımların kesilmesini öngören bütçe uygulaması vardı.

Ahmedinejad, yaptığı açıklamada İranlılara yapılan mali yardımları savundu. “Yapılan anketlere göre 2014 baharındaki duruma kıyasla şu an halkın tamamı hükümet yardımlarının devam etmesini istiyor”” dedi.

Ahmedinejad ayrıca hükümeti ve Parlamento’yu fiyatları yükseltmekle ve vatandaşlara verdiği maddi yardım taahhütlerini yerine getirmemekle suçladı. Ahmedinejad, Ruhani’nin iki hafta önce sunduğu 104 milyar dolarlık bütçesine yönelik de ağır eleştirilerde bulundu ve İran yönetimindekiler hakkında “Herhangi bir yetkili, hangi konumda ve görevde olursa olsun, halk onu istemiyorsa, gaspçıdır” ifadesini kullandı.

Ahmedinejad ismi açıklamadığı üst düzey bir İranlı yetkiliye yönelik, “Milyonlarca insan aynı şeye inanıyor ve sen bu görüşlere yanlış mı diyorsun? Neye göre yanlış olduğunu söylüyorsun? Pekâlâ, diyelim halk hata yapıyor, sen onların yerine karar alacak yetide misin? Sen kimsin?” dedi ve “Sanki halk, haklarından fazlasını istiyormuş ve sanki bütün mal babalarının mülküymüş gibi konuşuyorlar” ifadesini kullandı.

Ahmedinejad’ın geçen mart ayında da sarf ettiği benzer ifadeler İran siyasi arenasında büyük tartışmalara neden olmuştu. Medya daha sonra Ahmedinejad’ın kime atıfta bulunduğu konusunda ikiye ayrılmıştı. Ruhani’ye yakın medya, Ahmedinejad’ı ülkedeki en üst düzey yetkiliye (Hamaney) saldırmakla suçlarken, Devrim Muhafızları’na yakın muhafazakâr medya ise bu açıklamaları görmezden gelmişti.

Ahmedinejad bütçe konusunda yaptığı açıklamalarla eş zamanlı olarak İran yargısını eleştiren yeni bir kayıt yayınladı. Bir hafta öncesindeyse Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani’yi şiddetle eleştirmiş ve istifaya çağırmıştı.