Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahmedinejad’ın yardımcısından Kasım Süleymani’ye ‘Yolsuzluk’ imâsı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yardımcısı Hamid Bakayi, Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye gönderdiği mektupta, Yargının ve Devrim Muhafızları istihbaratının, Kudüs Gücü tarafından Afrikalı liderlere sağlanan 3,5 milyon euro değerindeki parayı zimmetine geçirdiğine dair suçlamalarını “yalanlamasını” talep etti.

Bakayi, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Kudüs Gücü’nün parasını zimmetine geçirdiğine dair suçlamaların, Devrim Muhafızları komutanlarının bu işe karıştıklarını gösterdiğini söylemiş ve mahkemeye çıkarılmaları çağrısında bulunmuştu.

Ancak, Hamid Bakayi’nin söyledikleri hakkında Kudüs Gücü tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Süleymani’ye gönderdiği mektupta, Devrim Muhafızları İstihbarat Genel Komutanı Hüseyin Taib’i yalan söylemekle suçlayan Bakayi, Komutan Taib’i, Devrim Muhafızları’nın 570 bin dolarlık fonuna ek olarak 3,5 milyon euro’sunu da ele geçirmekle suçladı.

Geçtiğimiz aylarda Ahmedinejad ile Sadık Laricani başkanlığındaki İran yargısı arasında keskin bir mücadele yaşanmış ve taraflar, diğer tarafa yasal kovuşturma tehdidinde bulunmuşlardı.

İran’da Ahmedinejad geçen ay ilk defa “İran Devrim Rehberi Ali Hamaney’e sorumluluklarını yerine getirmesini, acil başkanlık ve parlamento seçimlerini yapmasını, yargı başkanını görevden almasını ve İran anayasasını değiştirmesini talep eden” açık bir mektup göndermişti.

Bakayi, Devrim Muhafızları istihbaratının, 5 Ağustos 2013’te hükümet tarafından Afrika liderlerine gönderilmesi için fon alımı sağladığını söyleyerek, o sırada kendisinin herhangi bir yasal pozisyonda olmadığını belirtti.

Kudüs Gücü’nün İran hükümeti aracılığıyla fon aktarımı sağladığı Afrika liderlerinin kimliğini henüz ortaya çıkmadı.

İran mahkemesi, Bakayi hakkında 15 yıl hapis cezası ve 40 milyon Tuman geri iade etmesi kararını verdi. Ahmedinejad’a yakınlığıyla bilinen “Devlet-i Bahar” sitesinin haberine göre, Bakayi, kendisinin “mantıksız ve yalan bir iddiadan suçlandığını” söylüyor.

Bakayi, Süleymani’den, “Devrim Muhafızları’ndan fon aktarımı sağlandığı iddiaları temelde yanlıştır, çünkü benimle Kudüs Gücü arasında bu açıdan hiçbir mesleki ve mali işbirliği yoktur” cümleleriyle, yargının suçlamalarıyla ilgili tutumunu açıklamasını talep ediyor.