Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahmednejad’dan Hamaney’e reformcuları ve muhafazakârları rahatsız eden mektup | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bir mektup yazarak erken seçim çağrısında bulunması, hem reformistleri hem de muhafazakârları rahatsız etti. 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin manipüle edildiği gerekçesiyle yaşanan tartışmalar yeniden alevlendi.

İran Anayasa Koruma Konseyi Sözcüsü Abbas Kedhüdayi, Ahmedinejad’ın “2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmek istediğini” belirterek, Ahmedinejad’ın Anayasa Koruma Konseyi’nin seçimlere müdahil olmaması talebine üstü örtülü olarak cevap verdi.

Milletvekilleri Ahmedinejad’ın açıklamalarına şiddetle karşı çıkarken, İstihbarat ve Adalet Bakanlığı’na Ahmedinejad hakkında işlem başlatmaları çağrısında bulundular.

Sınırsız dokunulmazlığın keyfi

Milletvekili Muhsin Kuhkan yaptığı açıklamada, “Devletin üst düzey pozisyonlarına gelmek, sınırsız dokunulmazlığın keyfini sürmek demek değildir” İfadelerini kullandı. Ebû Hasan Beni Sadr’a atıfta bulunarak, eski bir cumhurbaşkanının kaçtığına dikkat çeken Kuhn, “Hatta bazı yetkililer görevden alındı veya idam edildi” şeklinde konuştu.

“Devrimin meyvelerini toplamak istiyor”

Öte yandan, eski Kültür Bakanı Yardımcısı ve Ahmedinejad’ın yakın çalışma arkadaşlarından olan Muhammed Ali Ramin, ‘Telegram’ hesabındaki bir makalede, Ahmedinejad’ın ‘devrimin meyvelerini toplamak istediğini’ söyledi. Ramin, Ahmedinejad’ı, Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi’nin hükümet karşıtı beyanlarını tekrar etmekle suçladı.

İran Cumhurbaşkanı danışmanlarından Hüsameddin Aşna, Ahmedinejad’ın ‘haddini aştığını’ belirtti.

“Devrim Muhafızlarını dışlamaya çalışanlar var”

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani dün isim vermeden, “Devrim Muhafızlarını zayıf argümanlarla dışlamaya çalışan kişiler var” ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, Hamaney’in son konuşmasına karşılık olarak, önceki gün kendisine yakınlığıyla bilinen “Devlet-i Bahar” adlı internet sitesinde bir mektup yayınlandı. Hamaney geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı konuşmada, rejimin sosyal adalete ulaşmada yetersiz kaldığını ve İranlılardan özür dileme konusunda geciktiği şeklindeki konulara değinmişti.

“Sadık Laricani, görevden alınmalı”

Hamaney’i, geniş güçleriyle konuşmak yerine pratik adımlar atmaya çağıran Ahmedinejad, Hamaney’e cumhurbaşkanlığı ve parlamento düzeyinde seçimlerin, Anayasa Koruma Konseyi ve askeri güvenlik birimlerinin müdahalesi olmaksızın gerçekleştirilmesi, ‘acil ve özgür’ seçimler yapılması çağrısında bulundu. Ahmedinejad ayrıca, Yüksek Yargı Başkanı Sadık Laricani’’nin görevden alınması ve rejime yönelik eleştirilerde bulunanların serbest bırakılması talebinde bulundu.