Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahvaz çiftçileri hükümet binasını bastı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın güneybatısındaki Ahvaz’da Arap çiftçiler, taleplerinin görmezden gelinmesi nedeniyle su ve elektrik idaresini bastı.

Ahvaz’da su idaresinin izlediği politikanın yanı sıra tarım ve enerji bakanlıkları tarafından alınan yazın tarımın yasaklanması kararları bölgedeki yaşam koşullarını kötüleştirdi.

Çiftçiler, sabahın ilk saatlerinde su idaresinin binası önünde toplanarak nehir yataklarının çevrilmesi ve Arap bölgelerine gelen su miktarının azaltılmasını protesto etti.

Protestocular suyun yetersiz olması nedeniyle yaz boyunca pirinç ekilmesini yasaklayan hükümet kararını reddettiklerini açıkladı. Zira söz konusu karar nedeniyle başlıca gelir kaynağı pirinç olan 20 bin Arap aile zarara uğruyor.

İran parlamentosu Ahvaz milletvekili Cevad Kazım Nesab, yetkililerin Ahvaz’daki su yetersizliğini göz ardı etmesi nedeniyle mahsullerin kuruduğu, çiftlik hayvanlarının telef olduğu ve vatandaşların ağır zarara uğradığını söyledi. Hükümetin sorunu çözmek için birkaç kez söz verdiğini ancak sözlerini yerine getirmediğine dikkat çekti.

Su ve elektrik idaresine yapılan baskın geçtiğimiz aydan beri Ahvaz Valisi’nin ofisi önünde düzenlenen protestoların son halkasıydı.
Ahvaz, baraj stoklarındaki düşüş nedeniyle yetkililerin su miktarını azaltmasının ardından birkaç gün boyunca çiftçilerin gerçekleştirdiği birçok protestoya sahne oldu.

İran’daki tüm içme suyunun yarısından fazlası Ahvaz nehirlerinden sağlanıyor. Ancak çevre aktivistleri, çölleşmenin artması, topraklarda kuraklık yaşanması ve nehir yataklarının yönünün değiştirilmesinden kaynaklanan su yetersizliğinin sorumlusunun hükümet olduğunu söylüyor. Ayrıca Arapların toprakları istimlâk edilerek petrol ve sanayi projeleri gerçekleştiriliyor.

Aktivistler, kuraklık ve çevre kirliliği artışının başta yaşlılarda ve çocuklarda olmak üzere solunum hastalıklarının yayılmasına neden olduğunu belirtiyor.