Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahvaz Kurtuluş Hareketi Lideri suikasta uğradı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ahvaz’ın Kurtuluşu İçin Arap Mücadelesi Hareketi Başkanı Ahmed Mevla dün (çarşamba) Hollanda’nın Lahey şehrindeki evinin önünde İran rejimi tarafından suikasta uğradı.

Hareket tarafından olaydan sonra yapılan açıklamada Ahvaz hareketinin en önde gelen ulusal liderlerden biri olarak tanımlanan Ahmed Mevla’nın İran terörü tarafından öldürülmesi kınandı. Açıklamada “Mücadele yoldaşımız şehit Ahmed Mevla’yı öldüren hainler yaptıklarının arkasına sığınamayacak, suçlarından dolayı tebrik te edilmeyecek. Andolsun ki Ahvaz ulusal mücadele direnişimizin kuruluşunda emeği olan şehidimizin katili nerede olursa olsun cezalandırılacak” denildi.

Hollanda medyası, Mevla’nın Ahvaz bölgesinin İran’dan bağımsızlığı kazanabilmek için verdiği mücadeleden dolayı suikasta uğradığını aktardı.

Mevla daha öncede suikast maruz kalmıştı

Hollanda haber merkezleri, görgü tanıklarının ifadesine göre suikast operasyonunda İran rejiminin parmağının olduğunu,10 senedir Hollanda’da yaşayan İranlı muhalif Mevla’nın daha önce de suikast girişimine maruz kaldığını ancak İran rejiminin tasfiye etmeyi başaramadığını bildirdi.

Hollanda polisi suikastla bağlantısı olduğu düşünülen bir şüpheliyi tutukladı. Şüphelinin kimliği açıklanmadı.